Elastyczność
W 2013 r. przeprowadzonych zostało kilka zmian ustawodawczych, które zwiększą elastyczność zarządzanie personelem. Jedną z nich jest pakiet antykryzysowy umożliwiający pracodawcom rozliczenie czasu pracy w okresie 12 miesięcy, zamiast dotychczasowych 4 miesięcy. Pracodawcy i pracownicy mają większą wiedzę na temat możliwości, jakie daje praca tymczasowa i elastyczne formy zatrudnienia.
Praca tymczasowa, a także zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin umożliwiają włączenie na rynek pracy takich grup społecznych jak: matki wracające do pracy po urlopie macierzyńskim, studenci, bezrobotni, niepełnosprawni, osoby w wieku przedemerytalnym. Warto także zwrócić uwagę na zmianę mentalności pracowników spowodowaną wejściem na rynek nowego pokolenia - tzw. generacji Y.
To osoby między 18-30 rokiem życia, które cenią sobie wolność i elastyczność wymiaru czasu pracy. Pracodawcy będą stopniowo zmieniać politykę personalną w firmach, aby dostosować systemy motywacyjne i warunki pracy do oczekiwań tego wymagającego pokolenia. Coraz częściej także będziemy obserwować odejście od etatowego czasu pracy, wraz z upowszechnianiem się systemu pracy projektowej.
Pracodawcy łatwiej będzie kupić talent pracownika i konkretną umiejętność, którą wykorzysta do jednostkowego zadania, niż zaproponować etat w pełnym wymiarze godzin. Pracownik z kolei będzie doceniał możliwości dodatkowego zarobku u kilku pracodawców jednocześnie.