Trwa ładowanie...

100 dni rządu PiS. "Sukcesem jest program Rodzina 500 plus"

- Myślę, że to jest też sukces, który rząd będzie mógł na końcu kadencji pokazać jako swoje wielkie osiągnięcie - podkreśliła szefowa rządu.

100 dni rządu PiS. "Sukcesem jest program Rodzina 500 plus"Źródło: PAP, fot: PAP/Radek Pietruszka
diary95
diary95

Największym sukcesem pierwszych 100 dni rządu jest program "Rodzina 500 plus", błędem - pierwotna wersja projektu w sprawie tzw. podatku od hipermarketów - podsumowała premier Beata Szydło. Podkreśliła, że wszystkie zapowiadane projekty zostały rozpoczęte, niektóre są już zrealizowane.

W piątek na konferencji prasowej o godz.5.30. premier podsumowała 100 dni działania swego rządu - wczesną porę konferencji tłumaczyła, tym że dzień ten wypełniony będzie wieloma spotkaniami, również poza Warszawą. Szefowa rządu przypomniała, że 100 dni temu wygłosiła w Sejmie expose, w którym zaprezentowała program i plany rządu na 100 dni i całą kadencję.
Premier przypomniała priorytety rządu - projekty zapowiedziane w kampanii i expose. Miała też ze sobą niebieską teczkę, prezentowaną w czasie kampanii wyborczej, jako zwierającą projekty przyszłych ustaw. Opozycja - stwierdziła premier - pyta od dłuższego czasu, gdzie jest niebieska teczka. - Pokazuję, nie zginęła, jest wypełniona po brzegi - dodała prezentując teczkę.

Wśród zrealizowanych zapowiedzi wymieniła przede wszystkim program "Rodzina 500 plus", który uznała za największy sukces 100 dni rządu. Dotycząca go ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci została podpisana przez prezydenta 17 lutego, wypłaty świadczeń - 500 zł na drugie i kolejne dzieci, a także na pierwsze w uboższych rodzinach - mają ruszyć w kwietniu. Rząd - powiedziała Szydło - "dokonał wielkiego skoku cywilizacyjnego dla polskich rodzin", a program "Rodzina 500 plus" jest przełomowym.

- Myślę, że to jest też sukces, który rząd będzie mógł na końcu kadencji pokazać jako swoje wielkie osiągnięcie - podkreśliła szefowa rządu. Według niej, "to jest program, który pozostanie dla rodzin symbolem tego, że państwo chce wspierać rodziny, by to one były tym najważniejszym podmiotem, o który będziemy dbali, o którym będziemy myśleli".

diary95

Kolejnymi wymienionymi przez szefową rządu zrealizowanymi zapowiedziami są: zniesienie obowiązku szkolnego 6-latków i danie - jak mówiła premier - prawo rodzicom do decydowania, czy ich sześcioletnie dzieci pójdą do szkoły, oraz wprowadzenie tzw. podatku bankowego - przepisy w tej sprawie weszły już w życie.

Premier podkreśliła, że uchwalona została już ustawa zakazująca odbierania rodzicom dzieci ze względu na biedę, do konsultacji przekazany został projekt wprowadzający 15 proc. CIT dla przedsiębiorców, zakończyły się konsultacje i do Sejmu trafi projekt ws stawki 12 zł wynagrodzenia za godzinę, w Sejmie jest już projekt ws darmowych leków dla seniorów po 75. roku życia
Ponadto, mówiła Szydło, projekt w sprawie szerszego dostępu do ubezpieczeń dla rolników został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów; po pierwszym czytaniu w Sejmie jest projekt dotyczący podniesienia kwoty emerytury i renty wolnej od egzekucji. Szefowa rządu podkreśliła też, że prezydent Andrzej Duda przedstawił już dwa projekty zapowiedziane przez niego: dotyczący obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku.

- Myśmy zawsze deklarowali, że jeżeli pan prezydent złoży projekt o obniżeniu wieku emerytalnego, to ten projekt będzie procedowany przez nas i rząd przyjmie go jako projekt, który będzie popierał - podkreśliła szefowa rządu. Pytana, czy ustawa dotycząca obniżenia wieku emerytalnego może wejść w życie 1 stycznia 2017 roku, powiedziała: - Chcemy, żeby harmonogram prac był tak skoordynowany i przeprowadzony, żeby rzeczywiście ten projekt zaczął obowiązywać w przyszłym roku. Dodała, że w tej chwili projekt jest po pierwszym czytaniu w komisji.

Jednocześnie szefowa rządu przyznała, że nie jest tak, że wszystko się udało. - Popełniliśmy błędy, tak jak każdy, kto podejmuje się różnych działań, różnych wyzwań, popełnia błędy. Nie popełnia błędów tylko ten, kto niczego nie robi - mówiła premier.

diary95

Jako przykład podała zapowiadany w kampanii projekt dotyczący tzw. podatku od hipermarketów. Odpowiadając na pytania dziennikarzy powiedziała, że założeniem było, aby ten podatek oprócz zapewnienia wpływów do budżetu, wspierał także polskie firmy handlowe i małe rodzinne sklepy, by miały szanse konkurowania z dużymi sieciami.

Zapowiedziała, że dalsze prace jej rządu będą się koncentrowały wokół słowa "rozwój". Przypomniała, że w ciągu 100 dni został również zaprezentowany plan rozwoju przygotowany przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. - To będzie program, który będą realizowali wszyscy ministrowie - podkreśliła premier.

Podziękowała też ministrom za pierwsze sto dni pracy. Zapowiedziała, że w piątek z okazji 100 dni rządu odwiedzi miejsca, w których była w ramach kampanii wyborczej. Premier dodała, że zgubne dla władzy jest, kiedy odrywa się ona od rzeczywistości i od ludzi. - My chcemy być z Polakami, ponieważ potrzebujemy ich wsparcia, ich głosu, również głosów krytycznych - powiedziała Szydło.

diary95
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diary95