Trwa ładowanie...

100 tys. zł kary za znęcanie się nad zwierzętami. PiS chce wprowadzić zmiany

Resort sprawiedliwości przedstawił propozycje, które mają zwiększyć ochronę zwierząt.

100 tys. zł kary za znęcanie się nad zwierzętami. PiS chce wprowadzić zmianyŹródło: Eastnews, fot: Jan Graczynski
d24ii1z
d24ii1z

- Do pięciu lat więzienia za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, kary finansowe do 100 tys. zł i możliwość orzekania zakazu wykonywania określonych zawodów - to propozycje resortu sprawiedliwości, które zwiększyć mają ochronę zwierząt.

- Jako państwo wysyłamy dzisiaj jasny sygnał: zero tolerancji dla tego typu zwyrodnialców - mówił w środę, 29 czerwca, podczas konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, podając przykłady szczególnie okrutnego traktowania zwierząt. Dodał, że osoby "szczególnie zdemoralizowane, które wykażą się szczególnym okrucieństwem wobec zwierząt, powinny trafić do więzienia".

- Te wszystkie przypadki, które państwu pokazywałem, mogły się dziać z dwóch powodów - po pierwsze ze względu na bierność państwa, po drugie ze względu na bezkarność tych wszystkich zwyrodnialców, którzy byli przyzwyczajeni, że tak można, bo to jest tylko zwierzę - powiedział Jaki.

Dodał, że resort przygotował cały program, który będzie elementem walki o "cywilizowane traktowanie zwierząt". Zaznaczył, że jego główne założenia to zaostrzenie kar więzienia i wprowadzenie kar finansowych.

Nie tylko kara więzienia

W myśl projektu, który przygotował resort, z dwóch do trzech lat więzienia ma wzrosnąć dopuszczalna kara za znęcanie się nad zwierzęciem, a w przypadku szczególnego okrucieństwa - do pięciu lat (obecnie grozi za to kara do trzech lat więzienia).

d24ii1z

Ministerstwo chce też wprowadzić obligatoryjne (w każdym przypadku skazania) orzekanie nawiązki od 1 tys. zł do 100 tys. zł na rzecz organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, na cele związane z ochroną zwierząt. Według Jakiego spowoduje to, że kara stanie się uciążliwa. - Jestem przekonany, że środki, które pójdą do tych organizacji, zostaną w dobry sposób spożytkowane - powiedział.

Obecnie sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 500 zł do 100 tys. zł na cel związany z ochroną zwierząt.

Z propozycji resortu cieszy się Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! Akcja dla zwierząt. - Wspieramy i od dawna o takie zmiany postulujemy - powiedział PAP.

Podkreślił, że w tej chwili głównym problemem są wyroki w zawieszeniu. - Dotkliwość takiego wyroku jest żadna, nie ma też efektu wychowawczego - ani w stosunku do sprawcy, ani w stosunku do innych osób, które obserwują takie wyroki. To jest nasza największa bolączka, ale nie do końca da się to prawnie uregulować. Konieczny jest wzrost świadomości wśród sędziów, by nie traktowali znęcania się nad zwierzętami jako problemu marginalnego - wskazał. Jego zdaniem podniesienie kar przez resort sprawiedliwości to na pewno ruch w dobrą stronę. - Jeśli przestępstwo jest zagrożone karą do pięciu lat więzienia, to automatycznie ranga tego przestępstwa jest wyższa - ocenił Wyszyński.

d24ii1z

Jak powiedział, dobrze by było, gdyby w jakiś sposób MS mogło wpłynąć na to, by kary były dotkliwe - wysokie w przypadku kar finansowych i bez zwieszenia w przypadku pozbawienia wolności.

Zwrócił uwagę, że coraz więcej jest organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, co może się przekładać na większą liczbę spraw związanych ze znęcaniem się nad zwierzętami. - Polska ustawa daje nam fantastyczną możliwość wykonywania uprawnień pokrzywdzonego, czyli po pierwsze bycia oskarżycielem posiłkowym, a po drugie składania zażaleń na niekorzystne wyroki lub umorzenia - wyjaśnił. Teraz - jak tłumaczył - większość spraw, o których organizacje zawiadamiają organy ścigania, jest od razu umarzana. Dopiero po złożeniu zażalenia - które według Wyszyńskiego z reguły są uwzględniane - rusza sprawa. - Z tego bardzo korzystamy - dodał.

Prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt trwają również w ramach Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Swój projekt zgłosił też klub Nowoczesna. Obie propozycje przewidują m.in. zakaz trzymania psów na uwięzi, wykorzystywania zwierząt w cyrkach i hodowania ich wyłącznie na futra. Zespół chce też rozszerzenia katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami.

d24ii1z

Wyszyński podkreślił, że organizacje zajmujące się ochroną zwierząt popierają większość tych zapisów i wyraził nadzieję, że te rozwiązania również wejdą w końcu w życie.

Tak jest teraz

Obecnie ustawa o ochronie praw zwierząt stanowi, że za zabicie lub znęcanie się nad zwierzęciem grozi do dwóch lat więzienia, a w przypadku czynów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem - do trzech lat. W razie skazania sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem; może też orzec zakaz posiadania zwierząt od roku do lat 10, a jeśli był to czyn popełniony ze szczególnym okrucieństwem - orzeka obligatoryjnie. Może też orzec nawiązkę.

Sąd może również orzec wobec sprawcy zakaz wykonywania określonego zawodu, prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie.

d24ii1z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24ii1z