111 zatrudnionych dzięki programowi "Młodzi kontra śląski rynek pracy"
Każda z osób spotkała się z doradcą zawodowym, co pozwoliło określić predyspozycje i stworzyć
indywidualną ścieżkę kariery.
111 osób znalazło zatrudnienie w śląskich firmach dzięki współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej projektowi "Młodzi kontra śląski rynek pracy". Przez dwa lata realizowała go Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach (RIG).
Izba przedstawiła podsumowanie projektu. Okazało się, że dzięki szkoleniom, stażom i doradztwu zawodowemu pracę znalazła niemal co druga objęta programem osoba.
Celem RIG była aktywizacja 240 osób poniżej 25. roku życia, opierająca się przede wszystkim o staże i możliwość rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Ostatecznymi beneficjentami byli młodzi ludzie o różnym poziomie wykształcenia - od zasadniczego zawodowego po wyższe.
Większość beneficjentów (65 proc.) to kobiety. 39 proc. objętych programem stanowili bezrobotni, reszta to osoby dotychczas nieaktywne zawodowo, w tym uczące się. Zdecydowana większość (93 proc.) to mieszkańcy miast.
Każda z osób spotkała się z doradcą zawodowym, co pozwoliło określić predyspozycje i stworzyć indywidualną ścieżkę kariery. Później uczestnicy programu brali udział w pięciodniowych szkoleniach dotyczących poruszania się po rynku pracy. Uczyli się m.in. tworzenia dokumentów aplikacyjnych, podstaw zakładania działalności gospodarczej i prawa pracy, a także autoprezentacji i negocjacji.
Ostatnią częścią był trzymiesięczny płatny staż w wybranej firmie lub instytucji w regionie. Staże były dobierane do każdego uczestnika pod względem wykształcenia, umiejętności i doświadczenia. Uczestnicy programu mogli się sprawdzić na takich stanowiskach jak np. księgowy, pracownik sekretariatu, asystent realizatora dźwięku, informatyk, kelner, kierowca, czy logistyk. Każdy z uczestników otrzymał stypendium wartości ponad 1,4 tys. zł.
Jak mówi koordynator projektu, Agnieszka Kotela, największym sukcesem było uzyskanie zatrudnienia przez 111 osób, czyli 46 proc. uczestników. Przedstawiciele RIG podkreślają, że ten wynik przeszedł ich oczekiwania. Spośród tych 111 osób 53 zostały zatrudnione w firmach, w których odbywały staż.
Projekt relizowany przez RIG był współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Był to pierwszy projekt Izby, adresowany do bezrobotnych poniżej 25. roku życia.
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach jest organizacją samorządu gospodarczego. Została powołana w 1990 r. przez 103 założycieli. Jest kontynuatorem tradycji Izby Handlowej powstałej w Katowicach w 1922 r., a od 1927 r. Śląskiej Izby Przemysłowo-Handlowej - działającej do początku lat 50. ubiegłego wieku.
Według GUS, stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu wyniosła 12,6 proc. Od lat liczną grupę wśród osób pozbawionych pracy stanowią młode osoby, które niedawno zakończyły naukę. Wiele z nich ma wyższe wykształcenie.