12 symptomów wypalenia zawodowego
Na życie prywatne nie ma czasu 20 proc. menedżerów i dyrektorów. Dwóch na trzech zabiera pracę do domu i aż 90 proc. chorób somatycznych wiąże się z pracą. Winne jest przede wszystkim wypalenie zawodowe
Polecamy: Tak nie wolno pisać listu motywacyjnego
Pracujemy więcej niż mieszkańcy tzw. starej Unii. Aż 40 proc. Polaków spędza w firmie ponad 50 godzin tygodniowo. Holendrów – zaledwie 8 proc. A ilu z nas ma dodatkowy etat albo łapie fuchy, byle związać koniec z końcem? Z badań Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami i Centrum Medycznego Enel-Med wynika, że 20 proc. menedżerów HR i dyrektorów personalnych nie ma czasu na życie prywatne. Dwóch na trzech zabiera pracę do domu. Raport Naczelnej Rady Lekarskiej wskazuje zaś, że aż 90 proc. chorób somatycznych wiąże się z pracą, a raczej z tym, że staje się ona wartością nadrzędną.
Portal Business Insider wyróżnił 12 symptomów, które świadczą o tym, że jesteśmy zagrożeni wypaleniem zawodowym:
- Nie potrafisz się skoncentrować
- Masz ciągle za dużo pracy
- Poczucie winy
- Wyczerpanie psychiczne i fizyczne
- Masz huśtawki nastroju
- Izolujesz się
- Jesteś cyniczny
- Często idziesz na zwolnienie lekarskie
- Częściej chorujesz
- Źle sypiasz
- Nadużywasz alkohol
- Zero życia prywatnego
Wypalenie zawodowe zwykle łączymy z pracoholizmem. Tymczasem prawdziwym problemem jest nieumiejętność zarządzania energią. Tak uważa Jacek Santorski, psycholog biznesu. Jego zdaniem, wiele naszych działań to para w gwizdek. Bo jesteśmy stale rozproszeni, nie potrafimy delegować zadań i kuleje organizacja pracy. Co gorsza, 70 proc. sił i czasu tracimy na kłótnie o to, kto ma rację, a tylko 30 proc. na to, jaki będzie rezultat pracy. Zwykliśmy utożsamiać hiperaktywność ze skutecznością. A jedno z drugim niewiele ma wspólnego.
Mirosław Sikorski,JK,WP.PL