12 symptomów wypalenia zawodowego

Na życie prywatne nie ma czasu 20 proc. menedżerów i dyrektorów. Dwóch na trzech zabiera pracę do domu i aż 90 proc. chorób somatycznych wiąże się z pracą. Winne jest przede wszystkim wypalenie zawodowe

12 symptomów wypalenia zawodowego

Pracujemy więcej niż mieszkańcy tzw. starej Unii. Aż 40 proc. Polaków spędza w firmie ponad 50 godzin tygodniowo. Holendrów – zaledwie 8 proc. A ilu z nas ma dodatkowy etat albo łapie fuchy, byle związać koniec z końcem? Z badań Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami i Centrum Medycznego Enel-Med wynika, że 20 proc. menedżerów HR i dyrektorów personalnych nie ma czasu na życie prywatne. Dwóch na trzech zabiera pracę do domu. Raport Naczelnej Rady Lekarskiej wskazuje zaś, że aż 90 proc. chorób somatycznych wiąże się z pracą, a raczej z tym, że staje się ona wartością nadrzędną.

Portal Business Insider wyróżnił 12 symptomów, które świadczą o tym, że jesteśmy zagrożeni wypaleniem zawodowym:

  1. Nie potrafisz się skoncentrować
  2. Masz ciągle za dużo pracy
  3. Poczucie winy
  4. Wyczerpanie psychiczne i fizyczne
  5. Masz huśtawki nastroju
  6. Izolujesz się
  7. Jesteś cyniczny
  8. Często idziesz na zwolnienie lekarskie
  9. Częściej chorujesz
  10. Źle sypiasz
  11. Nadużywasz alkohol
  12. Zero życia prywatnego

Wypalenie zawodowe zwykle łączymy z pracoholizmem. Tymczasem prawdziwym problemem jest nieumiejętność zarządzania energią. Tak uważa Jacek Santorski, psycholog biznesu. Jego zdaniem, wiele naszych działań to para w gwizdek. Bo jesteśmy stale rozproszeni, nie potrafimy delegować zadań i kuleje organizacja pracy. Co gorsza, 70 proc. sił i czasu tracimy na kłótnie o to, kto ma rację, a tylko 30 proc. na to, jaki będzie rezultat pracy. Zwykliśmy utożsamiać hiperaktywność ze skutecznością. A jedno z drugim niewiele ma wspólnego.

Mirosław Sikorski,JK,WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (97)