Trwa ładowanie...

1,5-miesięczne urlopy dla ojców. Tego chce Unia, ale Polska mówi "nie"

Większość przedstawicieli unijnych państw porozumiała się co do urlopów rodzicielskich dla ojców - chcą, by wynosiły one 1,5 miesiąca. Polska jednak się nie zgadza. Chce dla ojców co najwyżej miesiąca wolnego.

1,5-miesięczne urlopy dla ojców. Tego chce Unia, ale Polska mówi "nie"Źródło: Fotolia
d2mtzk4
d2mtzk4

1,5 miesiąca urlopu dla ojców to i tak efekt długo wypracowywanego kompromisu. Oryginalna propozycja Komisji Europejskiej przewidywała nawet 4 miesiące urlopu dla ojców. - Ostatecznie stanęło na 1,5 miesiąca - informuje PAP. Nawet to jednak nie podoba się Polsce.

- Mamy dobre rozwiązania, jeśli chodzi o politykę prorodzinną. Warto przypomnieć, że mamy i urlop macierzyński i urlop rodzicielski - łącznie to jest rok czasu, płatne na poziomie 80 proc. zasiłku chorobowego. To są bardzo dobre rozwiązania, które wyprzedzają te proponowane przez UE - cytuje PAP wiceministra rodziny pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda.

Mężczyźni chętniej korzystają z urlopu ojcowskiego. Zobacz wideo:

d2mtzk4

Wiceszef resortu powiedział też, że unijna propozycja to "robienie czegoś na siłę". - To rodzice powinni decydować, które z nich zajmie się dzieckiem - dodawał.

Jednak Warszawa mogłaby się zgodzić na ojcowski urlop, jeśli ograniczyłby się do jednego miesiąca. W zeszłym roku polski parlament mocno skrytukował oryginalną propozcję KE, ktróra zakładała 4-miesięczne urlopy ojcowskie - To ingeruje w życie rodzinne i odbiera rodzicom prawo decydowania o sposobie sprawowania przez nich opieki nad dzieckiem i planowania życia zawodowego - uznał parlament.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2mtzk4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mtzk4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj