Trwa ładowanie...
d3nst50

15 proc. pracodawców chce zwiększyć zatrudnienie

15 proc. pracodawców planuje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w I kwartale przyszłego roku - podano w raporcie firmy doradczej Manpower.
Share
15 proc. pracodawców chce zwiększyć zatrudnienie
Źródło: Jupiterimages
d3nst50

15 proc. pracodawców planuje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w I kwartale przyszłego roku - podano w raporcie firmy doradczej Manpower.

"15 proc. pracodawców w Polsce planuje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w I kwartale 2010 r. Biorąc pod uwagę, że 11 proc. pracodawców przewiduje zmniejszenie zatrudnienia, a 71 proc. szacuje brak zmian personalnych, prognoza netto zatrudnienia dla Polski osiąga +4 proc." - napisano w komentarzu do badań.

Z danych Manpower wynika, że mimo iż polscy pracodawcy deklarują zwiększanie zatrudnienia w I kwartale 2010 r., ich prognozy są najmniej optymistyczne od II kwartału 2008 r., czyli odkąd badanie jest w Polsce przeprowadzane.

d3nst50

"Plany pracodawców związane z zatrudnianiem nowych pracowników pozostają na zbliżonym poziomie co w ubiegłym kwartale, jednak w ujęciu rok do roku odnotowano spadek prognozy o 8 punktów procentowych" - dodano.

W I kwartale 2010 r. większość pracodawców z 7 na 10 badanych sektorów przewiduje zwiększenie liczby pracowników niż redukcję etatów.

"Sektor, w którym najwięcej pracodawców wykazuje optymizm co do zatrudniania nowych pracowników to Instytucje sektora publicznego, dla którego prognoza netto zatrudnienia wynosi +11 proc. Na podstawie deklaracji pracodawców z sektora Transport/ Logistyka ustalono prognozę netto zatrudnienia na poziomie +10 proc. Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi to trzeci z kolei sektor z najwyższą prognozą netto zatrudnienia na poziomie +8 proc." - podano w raporcie Manpower.

"W trzech sektorach więcej pracodawców deklaruje plany redukcji etatów niż zatrudnienia nowych pracowników. Najniższe prognozy ustalono dla sektorów: Produkcja przemysłowa oraz Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (po -5 proc.) i Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-4 proc.)" - dodali autorzy badania.

d3nst50

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2010 roku został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych obejmujących reprezentatywną próbę 750 pracodawców w Polsce. Wszyscy uczestnicy badania odpowiedzieli na pytanie "Jakie są przewidywania dotyczące całkowitego zatrudnienia firmy w Pana/Pani oddziale w ciągu trzech miesięcy, od początku stycznia do końca marca, w porównaniu do obecnego kwartału?"

zaj/ pam/

d3nst50

Podziel się opinią

Share
d3nst50
d3nst50