192 nietoperze hibernuje w piwniczkach Suwalskiego Parku Krajobrazowego
W tym roku w piwnicach ziemnych, tzw. sklepikach w Suwalskim Parku Krajobrazowym (Podlaskie) hibernuje 192 nietoperze rzadkich gatunków - wynika z danych parku. W tym roku liczeniu nietoperzy sprzyjała pogoda.
Nietoperze w większości zimują w specjalnie przygotowanych dla nich nieużywanych piwnicach ziemnych, tzw. sklepikach. W tym roku kontrolę przeprowadzono w 21 takich piwniczkach - poinformował w środę park.
Jak powiedziała PAP dyrektorka Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska, w tym roku liczenie objęło więcej piwniczek, bo w ramach projektu wyremontowano pięć nowych. Dodała, że pracownicy zauważają, że w piwniczkach zimuje coraz więcej nietoperzy. Jednak nie ma badań, które wyjaśniałyby, dlaczego tak się dzieje - dodała.
Dyrektor mówiła, że pogoda sprzyjała w tym roku liczeniu nietoperzy, nie było problemu z dostaniem się do piwniczek. Choć - jak zauważyła - nie wszystkie nietoperze wpadły w pełną hibernację ze względu na dość ciepłą zimę. Dodała, że niektóre nietoperze drzemały i były od czasu do czasu aktywne. Dodała, że z zimowego snu wybudzą się całkowicie wiosną - przy dodatniej temperaturze i kiedy pojawią się owady.
W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, w parku hibernuje pięć gatunków nietoperzy: gacek brunatny, mroczek pozłocisty, nocek rudy i mopek oraz nocek Natterera. Najliczniej występował nocek rudy - 74 osobników, najrzadziej nocek Natterera - 10 osobników. Z wyliczeń parku wynika, że średnio na jedną piwniczkę przypadało ponad dziewięć osobników. Nie wiadomo, ile nietoperzy zimuje w całym parku.
Piwniczki, w których zimują nietoperze - jak podaje park - nie mogą przemarzać, ale nie mogą też być za ciepłe i nie powinno być w nich też przeciągów. Powinny przede wszystkim zapewniać odpowiednie schronienie np. poprzez szczeliny między kamieniami i w stropie. W niektórych piwniczkach zostały ustawione cegły tzw. dziurawki, w których chętnie chowają się nietoperze.
Świerubska powiedziała, że piwniczki to dobry sposób na ochronę nietoperzy i stwarzanie im dobrych warunków bytowych. Zauważyła, że we współczesnym budownictwie jest coraz mniej miejsc, gdzie mogą schronić się nietoperze. Stąd - jak dodała - tak ważne jest przygotowywanie piwniczek.
Latem można spotkać w parku aż dziewięć gatunków tych ssaków, chodzi m.in. o nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. W okolicach Jeleniewa k. Suwałk latem przylatuje kolonia ok. 200 osobników nocka łydkowłosego. To jedna z dwóch kolonii tego rzadko spotykanego w Polsce nietoperza.
W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy. Wszystkie są w Polsce objęte ochroną. Nietoperze żyją czasem nawet ponad 30 lat. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.