2014 rok może przynieść ożywienie na rynku M&A w Polsce - SGH

03.12. Warszawa (PAP) - Po dwóch latach stagnacji w 2014 roku może nastąpić ożywienie na rynku fuzji i przejęć w Polsce, w ślad za poprawą koniunktury na całym świecie - ocenia...

03.12. Warszawa (PAP) - Po dwóch latach stagnacji w 2014 roku może nastąpić ożywienie na rynku fuzji i przejęć w Polsce, w ślad za poprawą koniunktury na całym świecie - ocenia Joanna Korpus z Instytutu Rynków i Konkurencji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

"W 2014 roku spodziewany jest wzrost aktywności na globalnym rynku fuzji i przejęć napędzany ostrożnym optymizmem inwestorów oraz wzrostem gospodarczym w USA, Wielkiej Brytanii i w strefie euro" - powiedziała Korpus podczas I Forum Wyceny Przedsiębiorstwa zorganizowanego przez SGH i GPW.

"Po dwóch latach stagnacji ożywienie na tym rynku powinno też nastąpić w Polsce" - dodała.

Z danych przedstawionych przez Joannę Korpus wynika, że w pierwszej połowie 2013 roku w Polsce doszło do 104 transakcji fuzji i przejęć, co oznacza spadek rok do roku o 18,8 proc. W tym samym okresie liczba transakcji w Europie Centralnej i Wschodniej sięgnęła 659, czyli o 20,7 proc. więcej rdr. Najwięcej transakcji miało miejsce w Bułgarii, Czechach i w Turcji.

W 2012 roku wartość transakcji fuzji i przejęć w Polsce wyniosła 2,48 mld USD, co oznacza spadek rok do roku o 30 proc. Większość transakcji odbywała się z udziałem inwestora strategicznego i miała charakter wewnętrzny, bez udziału inwestorów zagranicznych.

Równocześnie nieco rośnie rola funduszy private equity, chociaż z powodu trudnych warunków rynkowych wolą one bardziej skupiać się teraz na budowie wartości swoich spółek portfelowych niż szukać dla nich kupców.

Segmenty, w których doszło do największej liczby transakcji w Polsce, to bankowość, finanse, przemysł, usługi, handel detaliczny i hurtowy.

Głównym tematem I Forum Wyceny Przedsiębiorstwa była wycena spółki w procesie fuzji i przejęć. Uczestnicy zapoznali się z aktualnymi trendami na rynku M&A w Polsce i na świecie, specyfiką wyceny spółki w procesie M&A, a szczególnie wykupu lewarowanego(LBO) oraz wyceną aktywów niematerialnych dla potrzeb sprawozdawczości finansowej.

Celem Forum była promocja dobrych praktyk wyceny w Polsce. Paneliści zwracali uwagę, że ostatnie kryzysy globalne były rezultatem ogromnej skali nieprawidłowości i błędów w wycenach aktywów.

Forum Wyceny Przedsiębiorstwa jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Zarządzania Wartością Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Giełdy Papierów Wartościowych w ramach projektu Kapitalna Warszawa.

Polska Agencja Prasowa była patronem medialnym Forum.(PAP)

pr/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)