Trwa ładowanie...

213,8 proc. wzrostu na rynku nieruchomości. "Jak w rekordowym roku 2021"

Odbicie na rynku kredytów hipotecznych. W ostatnich dwóch miesiącach banki notują kilkusetprocentowe wzrosty liczby wnioskujących.

Ożywienie na polskim rynku nieruchomościOżywienie na polskim rynku nieruchomościŹródło: GETTY, fot: Bloomberg
d2r8ktl
d2r8ktl

W II kwartale Polacy zaciągnęli kredyty hipoteczne na 11 mld zł. Później nastąpiła zmiana na rynku nieruchomości, bo wielu wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie rządowego kredytu "na 2 proc.". Obecnie trzy na pięć wniosków wiąże się z tym programem. Wielu klientów, zainteresowanych mieszkaniami z rynku wtórnego, czekało na jeszcze jedną korzystną zmianę - od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Połączyli trzy strychy w kamienicy na Saskiej Kępie. Na 100 m kw. powstała unikatowa przestrzeń

Ożywienie na rynku nieruchomości

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w lipcu banki udzieliły 11,1 tys. kredytów na wartość 4,16 mld zł i był to kolejny miesiąc dużo wyższej akcji kredytowej niż przed rokiem. Z kolei w sierpniu br. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie blisko 38,9 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 12,4 tys. rok wcześniej – jest to wzrost o 213,8 proc., a wartość zapytań o kredyt hipoteczny wzrosła o prawie 300 proc. Przyczynił się do tego także wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu aż o 1/5 w porównaniu do sierpnia 2022 roku. Ożywienie rynku to zasługa głównie rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Od lipca obserwujemy olbrzymie zainteresowanie tym kredytem, w sierpniu było ponad 40 tys. wniosków. Pamiętajmy, że takie liczby już obserwowaliśmy w przeszłości, w rekordowym 2021 roku, ale w tym roku do tego programu na początku przystąpiły zaledwie trzy banki, więc te 40 tys. wniosków rozłożyło się na trzech uczestników rynku – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Rafał Litwińczuk, wiceprezes zarządu Alior Banku.

Jak wyjaśnia, ma to bardzo duży wpływ na czas rozpatrywania wniosków, ponieważ trzy banki muszą tak naprawdę obsłużyć to, co w 2021 roku obsługiwał praktycznie cały sektor

Bezpieczny kredyt 2 proc. dostępny w 11 bankach

Dziś rządowy program oferuje już 11 banków. Wydaje się, że prognozy na kolejne miesiące są bardzo obiecujące, zwłaszcza że od 1 września klient, który zakupuje pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych.

d2r8ktl

Wielu klientów czekało na tę zmianę legislacyjną, wstrzymując się ze złożeniem wniosków o kredyt. Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. można bowiem wykorzystać zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Dane dotyczące popularności nowego kredytu publikują też inne banki. Przykładowo pod koniec sierpnia wiceprezes PKO BP Dariusz Szwed, informował, że w jego banku złożono ponad 13 tys. wniosków o bezpieczny kredyt 2 proc. A 73 proc. wszystkich wniosków dotyczących kredytu hipotecznego w PKO Banku Polskim, to wnioski w ramach tego programu. Średnia kwota wnioskowanego kredytu to 407 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2r8ktl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r8ktl