230 osób straci pracę w Hucie CMC Zawiercie
230 osób mają objąć zwolnienia grupowe w Hucie CMC Zawiercie. W piątek
zarząd spółki opublikował regulamin redukcji zatrudnienia - podali związkowcy. Związki wszczęły
spór zbiorowy z pracodawcą.
230 osób mają objąć zwolnienia grupowe w Hucie CMC Zawiercie. W piątek zarząd spółki opublikował regulamin redukcji zatrudnienia - podali związkowcy. Związki wszczęły spór zbiorowy z pracodawcą.
Jak poinformowała przewodnicząca Solidarności w zawierciańskiej hucie Danuta Nowicka, w regulaminie zwolnień pracodawca powtórzył rozwiązania, które proponował podczas zakończonych fiaskiem negocjacji ze związkami zawodowymi.
Kilka godzin po opublikowaniu regulaminu zwolnień grupowych działające w firmie związki zawodowe wręczyły pracodawcy zawiadomienie o rozpoczęciu sporu zbiorowego. Zdaniem związkowców skala zwolnień grupowych spowoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy w hucie. "Jeżeli pracodawca zwolni 230 osób, na poszczególnych działach zostanie zbyt mała liczba pracowników, aby móc zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu" - oceniła Nowicka.
Zarząd huty ma czas na ustosunkowanie się do pisma związkowców do końca kwietnia. Po tym terminie zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych powinny rozpocząć się rokowania pomiędzy pracodawcą i stroną społeczną. Jeżeli nie przyniosą one porozumienia, następnym krokiem są mediacje z udziałem mediatora z listy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli i one nie przyniosą rezultatów, w zakładzie może zostać przeprowadzony strajk generalny.
O zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, które mają objąć nawet 300 osób, pracodawca poinformował związkowców 4 kwietnia. Zarząd zapowiedział czasowe zamknięcie części linii produkcyjnych oraz zakładu przetwórczego w Rudnej Małej, a także zmniejszenie produkcji w pozostałym zakresie działalności. W piśmie przekazanym związkowcom, jako przyczyny planowanych zwolnień zarząd podał m.in.: spowolnienie gospodarcze, złe prognozy dla sektora hutniczego, zbyt wysokie w porównaniu z innymi krajami europejskimi ceny energii elektrycznej oraz wciąż nieuregulowaną kwestię nieprawidłowości podatkowych oraz wyłudzeń podatku VAT w obrocie wyrobami stalowymi - na tego typu nadużyciach tracą krajowi producenci, także zawierciańska huta.
Od początku negocjacji w tej sprawie zarząd oficjalnie nie skomentował ich przebiegu. Przedstawiciel firmy, z którym PAP rozmawiała w piątek powiedział, że nie jest upoważniony do udzielania jakichkolwiek informacji i zasugerował kontakt z firmą w poniedziałek. Huta CMC Zawiercie zatrudnia ponad 1900 pracowników i jest jednym z największych pracodawców w powiecie zawierciańskim. Zakład zajmuje się produkcją stali, głównie dla budownictwa.
(AS)