Trwa ładowanie...
pieniądze

40 mln zł z UE na wiejskie inwestycje w Łódzkiem

Rewitalizacja parku gminnego w Dobroniu, budowa skate-parku w Krośniewicach czy remont kościoła parafialnego w Stróży - to niektóre z projektów dotyczących rozwoju wsi w Łódzkiem, które otrzymają unijne dofinansowanie. W sumie na ten cel przeznaczono 40 mln zł z UE.

Share
40 mln zł z UE na wiejskie inwestycje w Łódzkiem
Źródło: WP.PL, fot: Jan Kaliński / WP
d1fyofc

Łódzkie, jako pierwsze w kraju, rozpoczęło realizację drugiej listy projektów dofinansowywanych z UE w zakresie "Odnowy i rozwoju wsi" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W pierwszym naborze ponad 46 mln zł unijnej pomocy otrzymało 118 projektów.

W drugim, spośród 116 złożonych wniosków pozytywną weryfikację przeszło 108; otrzymają one łącznie 40,153 mln zł dotacji z UE. W poniedziałek samorząd województwa rozpoczął podpisywanie umów z projektodawcami.

Z wnioskami o dofinansowanie mogły występować: gminy, instytucje kultury, kościoły oraz organizacje pozarządowe o statusie organizacji pożytku publicznego. Maksymalnie na realizację projektu w jednej miejscowości mogli otrzymać 500 tys. zł dofinansowania, do wysokości 75 proc. kosztów inwestycji. Beneficjenci muszę jednak także opłacić koszty VAT.

d1fyofc

Za te środki powstaną m.in. boiska i sale sportowe, wiejskie domy kultury i świetlice. Pieniądze przeznaczone zostaną także na renowację 10 wiejskich zabytkowych kościołów.

- Najwięcej projektów dotyczy adaptacji i remontów opuszczonych budynków, które mają pełnić funkcję świetlic czy miejsc, w których mieszkańcy będą mogli spędzać czas rekreacyjnie - powiedziała PAP dyrektor departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi Maria Kaczorowska.

Podkreśliła, że drugi nabór wniosków zakończył się sukcesem, bo aż 93 proc. zgłoszonych projektów otrzyma dofinansowanie. - To świadczy o tym, że coraz sprawniej sięgamy po środki unijne. Dzisiejsze umowy są przykładem na to, że te środki są dostępne dla tych, którzy się o nie ubiegają - zaznaczyła Kaczorowska.

Wójt gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski, która po raz drugi otrzyma środki w ramach "Odnowy i rozwoju wsi" przyznaje, że projekty te są bardzo ważne dla mieszkańców wsi, ponieważ wspierają one ich własne inicjatywy. Obecnie dofinansowanie otrzyma projekt budowy wiejskiego ośrodka kultury w miejscowości Śniatowa.

d1fyofc

- Tam mieszkańcy wykazali się ogromną inicjatywą, organizując m.in. wakacje dla dzieci, imprezy kulturalne. Mieszkańcy mają chęć do różnych działań, ale nie mają warunków, a gminy pieniędzy. Bez tych środków unijnych nie udałoby się zbudować takiego ośrodka ze środków własnych gminy - przyznał wójt.

Województwo łódzkie ma ogłosić trzeci nabór wniosków na dofinansowanie projektów w ramach "Odnowy i rozwoju wsi". Do rozdysponowania pozostało jeszcze 34 mln zł. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

d1fyofc

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fyofc
d1fyofc