47% pracowników dyskryminowanych ze względu na wiek
Starszych i doświadczonych czy młodych i "świeżych"? Jakich pracowników tak naprawdę wolą polscy szefowie?
10.11.2010 | aktual.: 10.11.2010 14:10
Starszych i doświadczonych czy młodych i "świeżych"? Jakich pracowników tak naprawdę wolą polscy szefowie? Gdyby kandydaci do pracy mieli takie same kwalifikacje, a różnili się wiekiem, którego z nich wybierze pracodawca? Czy w Polsce rzeczywiście występuje dyskryminacja ze względu na wiek?
Z naszej ankiety wynika, że dyskryminowanymi ze względu na wiek czuje się 47% pracowników. Osoby, które tak odpowiedziały w naszej ankiecie, przyznały, że nierównego traktowania doświadczyły osobiście.
O dyskryminowaniu ze względu na wiek słyszało 34% pracowników, zaś 13% osób uważa, że o nierównym traktowaniu mówią ci, którzy są słabo wykwalifikowanie i nie udało im się znaleźć pracy. Zdaniem 6% ankietowanych dyskryminacja tego typu jest wymysłem mediów. (w sondażu zagłosowało 1637 osób).
Ciągle nie brakuje kandydatów do pracy, którzy twierdzą, że nie otrzymali zatrudnienia, bo ubiegł ich ktoś młodszy. Obecnie już nawet czterdziestoletni pracownicy są przeświadczeni, że zwyczajnie są za starzy, by myśleć o zmianie zatrudnienia. - Mam czterdzieści dwa lata i pracuję w urzędzie. Nieraz myślałam o pracy w firmie prywatnej, ale ostatecznie nie wysłałam aplikacji. Jestem pewna, że nie mam szans w konkurencji z młodszymi menedżerami - pisze Teresa na forum naszego serwisu. - Pracuję jako nauczycielka od dwunastu lat. Ubiegałam się o posadę w prywatnym przedszkolu, ale dowiedziałam się od szefowej, że dzieci wolą młode nauczycielki - pisze Marysia.
Absolwenci również mówią, że to właśnie wiek jest najpopularniejszym powodem nieotrzymywania pracy. - Pracodawca stwierdził, że mnie nie zatrudni, bo jestem dopiero co po studiach. Na nic się zdało tłumaczenie, że pracowałem w czasie nauki i odbyłem kilkumiesięczny staż w sądzie. Pracodawca był zdania, że jestem za młody i nie pasuję do szacownej kancelarii prawniczej - żali się na jednym z forów internetowych Adam.
Czy te przykłady są wyjątkami? A może rzeczywiście nie tak trudno spotkać się z dyskryminacją ze względu na wiek? A jak jest w waszych zakładach pracy - dominują starsi, czy młodsi pracownicy? Czy spotkaliście się na rozmowie kwalifikacyjnej lub w pracy ze stwierdzeniem, że jesteście za starzy lub za młodzi?
Krzysztof Winnicki