500+ bez rewolucji. Rząd zaskoczony efektem programu
Główne założenia programu Rodzina 500+ pozostaną bez zmian; najważniejsza jego kotwica - 500 zł na dziecko - się nie zmieni - powiedział w sobotę na Narodowym Kongresie Rodzin wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. Z kolei minister Elżbieta Rafalska mówiła, że nawet ją zaskoczył "efekt 500+".
Wiceminister mówił, że wiele badań pokazywało, iż Polacy chcą mieć dzieci, a mieli ich bardzo mało, bo obawiali się o przyszłość i bezpieczeństwo swojej rodziny. - Program Rodzina 500+ skierowany jest na redukcję tych lęków - powiedział. Już wczoraj te informacje przekazał WP, o czym pisaliśmy tutaj.
Marczuk podkreślał, że przynosi on efekty, a twierdzenia, że świadczenie wydawane są niezgodnie z przeznaczeniem, mijają się z prawdą. Jak mówił, pieniądze przeznaczane na rodzinę nie są marnotrawstwem, ale inwestycją.
Przypomniał, że do 1 kwietnia MRPiPS ma przedstawić Radzie Ministrów podsumowanie działania programu. Jak mówił, resort chce w nim też zawrzeć przegląd usług kierowanych dla rodzin, m.in. tych, które są związane z opieką nad najmłodszym dzieckiem. Zapewnił, że główne założenia programu - kwota świadczenia 500 zł na dziecko na pierwsze z kryterium dochodowym, na drugie bez tego kryterium - pozostaną bez zmian.
O tym, jak państwo powinno wspierać rodziny mówiła przewodnicząca Rady ds. Polityki Senioralnej, posłanka PiS prof. Józefa Hrynkiewicz. Według niej podstawową funkcją rodziny jest funkcja prokreacyjna i nikt w tym rodziny zastąpić nie może; oprócz tego rodzina pełni wiele innych funkcji - m.in. wychowawczą i opiekuńczą, w czym powinno ją wspierać państwo.
- Nie możemy nikomu powiedzieć, ile, z kim i kiedy ma mieć dzieci, ale możemy mówić, co podmioty państwowe mogą dla rodziny zrobić, jak tworzyć dla nich dobre warunki - mówiła.
Jej zdaniem, dobrze prowadzoną politykę rodzinną, program 500+ powinny wesprzeć działania na rynku pracy. W tym kontekście prof. Hrynkiewicz mówiła o odejściu od umów śmieciowych, lekceważenia pracowników, niskich zarobków; "od takiego przyzwyczajenia naszych pracodawców, którzy mają wrażenie, że w Polsce jest obfitość zasobów pracy".
Dodała, że ważna jest również dobrze prowadzona polityka zdrowotna i bezpieczne warunki wychowania, które tworzą różne instytucje. ##Rodzina jest najważniejsza - To w rodzinie tkwi potencjał, który jest źródłem rozwoju naszego kraju. Chcemy go jak najlepiej wykorzystać, dlatego rodzina jest w centrum polityki społecznej państwa - mówiła z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Jak dodała, mówiąc o rodzinie myśli najpierw o rodzinach z dziećmi, bo dzieci powinny być objęte szczególną ochroną. To do nich - dodała - jest skierowany najważniejszy program polityki rodzinnej 500 Plus. - Efekty są lepsze niż mogliśmy się spodziewać - dodała.
Przypomniała, że ostatnie dane demograficzne wskazują na wzrost urodzeń. Jak powiedziała Rafalska, w najbardziej optymistycznych prognozach zakładano, że po wprowadzeniu świadczenia wychowawczego urodzi się o 11,2 tys. dzieci więcej, tymczasem okazało się, że urodziło się niemal o 17 tys. dzieci więcej.
Minister zaznaczyła jednak, że program nie tylko wpływa na demografię, zmniejszył ubóstwo, ale też - w przyszłości - zmieni nowe pokolenia, będą one zdrowsze i lepiej wykształcone, bo świadczenia z programu są przeznaczane głównie na edukację, zdrowie.
Minister mówiła również o programie "Za życiem", który wspiera rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi oraz o działaniach rządu dla seniorów.
Kongres - który odbywa się w sobotę na PGE Stadionie Narodowym - jest częścią obchodów Narodowego Dnia Życia - święta, które decyzją Sejmu z 2004 roku obchodzone jest 24 marca. Jego tegoroczne hasło to "Rodzina energią dla Polski". - To hasło chyba najlepiej oddaje cel, który przyświeca działaniom rządu skierowanym do rodzin - powiedziała Rafalska.
W tym roku Kongres organizowany jest po raz trzynasty, jego organizatorem jest Fundacja Narodowego Dnia Życia, która od lat promuje rodziny. Prezes fundacji Jacek Sapa mówił na początku spotkania, że Kongres jest okazją do spotkania rodzin, instytucji państwowych, ludzi nauki oraz organizacji pozarządowych, które chcą debatować o sytuacji rodziny i przywrócić jej ważne miejsce w społeczeństwie.