Trwa ładowanie...
d37y41v

500+ do korekty. Resort rodziny ugina się i upraszcza proceduję

Zasądzone alimenty nie będą warunkiem przyznania świadczenia 500+ na drugie i kolejne dziecko dla samotnych rodziców. Minister Rafalska zapowiedziała, że zmiana przepisów nastąpi jeszcze w tym roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
500+ do korekty. Resort rodziny ugina się i upraszcza proceduję
(WP.PL)
d37y41v

– Planujemy ograniczenie wymogu ustalenia alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko do wniosków o 500 + na pierwsze dziecko – zadeklarowała w wywiadzie dla dziennika "Fakt" minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Do tej pory urzędnicy restrykcyjnie podchodzili do tego wymogu wobec każdego samotnego rodzica. Nawet mimo kolejnych wyroków sądów kwestionujących tę praktykę.

Zobacz: Sąd nakazuje, ministerstwo nie płaci. Samotni rodzice mają problem z 500+

d37y41v

Zdaniem sędziów, takie ograniczenie nie ma uzasadnienia wobec rodziców, którym 500+ przysługiwało na drugie i kolejne dziecko. Dlatego uchylają decyzje odmowne wypłat.

Problem z 500+ był do przewidzenia. "Koszty muszą wzrosnąć":

Resort jednak był do tej pory nieprzejednany i bronił prawa, które sam napisał. W końcu jednak ugiął się i zgodnie z wyrokami sądów nie będzie wymagał dowodu zasądzonych alimenty od starających się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko.

d37y41v

Zobacz: Sporne 500+. Zasądzone alimenty warunkiem świadczenia samotnych rodziców

Przy okazji resort Elżbiety Rafalskiej podniesie również próg dochodowy, dla starających się o 500+ na pierwsze dziecko - podaje "Fakt". Dziś wynosi on na ogół 800 zł. Po zmianach granica ta zostanie przesunięta o 100 zł w górę, dzięki czemu mniej rodzin wypadnie z programu, po podwyżkach pensji minimalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d37y41v

Podziel się opinią

Share
d37y41v
d37y41v