Trwa ładowanie...

500+ na dziecko z poprzedniego małżeństwa nie zawsze przysługuje. Jest wyrok sądu

Sąd zadecydował. Masz trójkę dzieci, ale nie wszystkie z tą samą kobietą? No to 500+ nie będzie. Najpierw pieniędzy nie chciał wypłacać samorząd, teraz potwierdził to sąd administracyjny.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

500+ na dziecko z poprzedniego małżeństwa nie zawsze przysługuje. Jest wyrok sąduŹródło: iStock.com
d41h5zd

Obowiązujący od już od blisko trzech lat program 500+ na dobre zadomowił się w polskich rodzinach, ale bywają sytuacje, gdy prawo do tego świadczenia jest sprawą sporną.

Tak jest w przypadku opisanym przez "Rzeczpospolitą". Gazeta przytacz przykład rozwiedzionego mężczyzny, który ma dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa, w tym jedno pełnoletnie. Teraz żyje w związku nieformalnym. Z nową partnerką ma trzecie dziecko.

Mężczyzna ten oczekiwał, że zostanie mu przyznane świadczenie 500+ na dziecko z konkubinatu, jako kolejne po małoletnim dziecku z jego byłego małżeństwa.

d41h5zd

Urzędnicy odmówili i wskazali, że mężczyzna ma odebrane prawa rodzicielskie do obu dzieci z byłego małżeństwa, a małym dzieckiem z byłego związku opiekuje się jedynie dwa dni w miesiącu.

Mężczyzna poszedł do sądu administracyjnego, ale przegrał w obu instancjach i wyrok jest już prawomocny.

Sąd wskazał, że prawo do 500+ przysługuje tylko tym rozwiedzionym rodzicom, którzy swoimi dziećmi zajmują się naprzemiennie, a tutaj o takim sposobie opieki nie może być mowy.

Jeśli w takiej sytuacji nie ma orzeczonej przez sąd naprzemiennej opieki nad dzieckiem lub chociaż spisanego porozumienia w tej kwestii między rodzicami, prawo do 500+ nie przysługuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d41h5zd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41h5zd
d41h5zd