Trwa ładowanie...

500 plus. Prezes ZUS: nie zwlekajcie ze złożeniem wniosku

Rodzice i opiekunowie złożyli około 3 mln wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy, co objęło ponad 4,5 mln dzieci. ZUS apeluje, by ze złożeniem wniosku nie zwlekać.

Osobie, która to zrobi do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci 500 plus do 30 czerwca 2023 r. - przypomina prezes ZUS prof. Gertruda UścińskaOsobie, która to zrobi do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci 500 plus do 30 czerwca 2023 r. - przypomina prezes ZUS prof. Gertruda UścińskaŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
dn5qc98
dn5qc98

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

Zachęcam rodziców do tego, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku o świadczenie. Osobie, która to zrobi do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci 500 plus do 30 czerwca 2023 r. - przypomina prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

500+ ma 5 lat, dotąd kosztował 145 mld zł. To dobrze wydane pieniądze?

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. - Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną –wskazuje szefowa ZUS.

dn5qc98

Aplikacja mZUS zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane.

Szybkie złożenie wniosku. Skorzystaj z aplikacji

ZUS podkreśla, że aplikacja mobilna umożliwia szybkie i wygodne składanie wniosków nie tylko o świadczenia 500 plus, ale również o "Dobry start", o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) i o dofinansowanie żłobkowe.

Zusowska aplikacja to nie tylko świadczenia dla rodzin. Dzięki niej można również nawiązać telefoniczny kontakt z infolinią ZUS (COT), przejść do strony, która umożliwia rezerwację e-wizyty w ZUS, odczytać wiadomości, które pojawiły się na indywidualnym profilu na PUE czy otrzymać powiadomienia, które przypomną na przykład o możliwości składania wniosków na nowy okres świadczeniowy.

Aby aktywować aplikację, należy powiązać ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Proces aktywacji i powiązania aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji. Bez posiadania profilu na PUE nie można korzystać z aplikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dn5qc98
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn5qc98