Trwa ładowanie...
dndtut0
x-news
morawiecki

500 zł na dziecko. "Jeśli to rozdawnictwo, to jesteśmy w doborowym towarzystwie"

Minister rozwoju przekonuje, że program Rodzina 500 plus to "długofalowa inwestycja demograficzna w przyszłość". - Jeżeli ktoś mówi, że jest to rozdawnictwo, to jesteśmy w doborowym towarzystwie 20 państw Unii Europejskiej, które stosują podobny mechanizm bezpośrednich dopłat do każdego dziecka - powiedział. - Myślę, że program zacznie funkcjonować w drugim kwartale 2016 roku - dodał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
500 zł na dziecko. "Jeśli to rozdawnictwo, to jesteśmy w doborowym towarzystwie"
(Eastnews, Fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
dndtut0

Minister rozwoju przekonuje, że program Rodzina 500 plus to "długofalowa inwestycja demograficzna w przyszłość." - Jeżeli ktoś mówi, że jest to rozdawnictwo, to jesteśmy w doborowym towarzystwie 20 państw Unii Europejskiej, które stosują podobny mechanizm bezpośrednich dopłat do każdego dziecka - powiedział. - Myślę, że program zacznie funkcjonować w drugim kwartale 2016 roku - dodał.

Minister w "Faktach po Faktach" przyznał też, że ucieszyłby się, gdyby ustawa zachęciła do powrotu rodziny mieszkające na Wyspach Brytyjskich.

- Ustawa wymaga konsultacji. Trzeba się zastanowić, czy dzieci, które przebywają za granicą też powinny otrzymywać pieniądze. Ja byłbym za przyznawaniem ich tylko dzieciom mieszkającym w Polsce - zaznaczył Morawiecki.

dndtut0

Dodał, że rząd przedstawił już tę ustawę do dalszego procedowania. Jak wyliczył, budżet będzie to kosztowało powyżej 20 mld zł w 2017 roku i ok. 13-14 mld w 2016 roku. ##Kto dostanie 500 zł na dziecko? Jak money.pl pisał wcześniej, na 500 złotych co miesiąc mogą liczyć nie tylko rodzice, ale również opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka, a pieniądze przysługiwać będą aż do ukończenia przez pociechy 18 roku życia. W sumie więc polskie rodziny dostaną przez ten czas ponad 100 tysięcy na dziecko. Za wypłacanie świadczenia ma być odpowiedzialna gmina, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Jak wynika z projektu ustawy program nie będzie dotyczył tylko Polaków, ale też cudzoziemców - pod warunkiem jednak, że prawo krajów, z których pochodzą, daje im możliwość pobierania zasiłków za granicą.

Pieniądze przysługują na drugie i każde kolejne dziecko, natomiast dla najbiedniejszych - już na pierwsze. Co to znaczy "dla najbiedniejszych"? Ustawa wskazuje limit dochodu na kwotę 800 złotych na osobę. Jeśli w rodzinie jest on niższy, to 500 złotych rodzina dostanie już na pierwsze dziecko. Jeśli którekolwiek z dzieci jest niepełnosprawne, to limit automatycznie wzrasta do 1200 złotych.

Ustawa zastrzega jednak, że powyższe kwoty graniczne mogą być zweryfikowane po dwóch latach od wejścia w życie ustawy i później również co dwa lata.

dndtut0

Podziel się opinią

Share
dndtut0
dndtut0