Trwa ładowanie...
drr23yy

54% Polaków: kobiety mają mniejsze szanse zrobić karierę

Ponad połowa Polaków (54%) uważa, że
kobieta wykonująca ten sam zawód co mężczyzna i tak samo
wykształcona ma w porównaniu z nim mniejsze możliwości awansu
zawodowego. Niespełna jedna trzecia badanych (30%) wskazuje
na równość szans awansu obu płci - wynika z sondażu CBOS.

drr23yy
drr23yy

Jedynie 8% ankietowanych uważa, że kobiety mają większe możliwości awansu zawodowego niż mężczyźni.

Jednocześnie aż 60% Polaków jest zdania, że kobiety pracujące w tym samym zawodzie i mające takie samo wykształcenie jak mężczyźni zarabiają mniej. Według co piątego ankietowanego (21%) zarobki przedstawicieli obu płci są równe, tylko 6% sądzi, że kobiety zarabiają więcej.

Na równość zarobków obu płci wskazuje prawie co czwarty mężczyzna (24%) i co piąta kobieta (19%). Ponad połowa mężczyzn ( 58%) i prawie dwie trzecie kobiet (63%) odpowiadają zaś, że kobiety zarabiają mniej. Taką odpowiedź notujemy ponadto tym częściej, im wyższy poziom wykształcenia badanych i deklarowany dochód na osobę w rodzinie.

Według 46% Polaków, kobiety pracujące oraz niepracujące gospodynie domowe cieszą się jednakowym szacunkiem społecznym. 42% ankietowanych uważa, że bardziej poważane są kobiety aktywne zawodowo, 4 proc. jest przeciwnego zdania.

drr23yy

Ponad połowa Polek (51%, wobec 33% mężczyzn) sądzi, że kobiety pracujące zawodowo są bardziej szanowane. Mężczyźni częściej niż kobiety (53% wobec 39%) uważają, że w naszym społeczeństwie nie wyróżnia się kobiet w zależności od tego, czy pracują, czy nie.

Im wyższy poziom wykształcenia, tym częściej respondenci wskazują na większy szacunek dla kobiet pracujących zawodowo. Rolnicy oraz robotnicy wykwalifikowani częściej niż przeciętnie bardziej szanują kobiety niepracujące zawodowo.

76% respondentów zapytanych, czy oni osobiście bardziej szanują kobiety pracujące zawodowo, czy też niepracujące gospodynie domowe, odpowiada, że nie robi między nimi różnicy.

43% Polaków twierdzi, że płeć współpracowników nie ma dla nich znaczenia. Choć odsetek takich osób rośnie, kobiety w roli współpracownika lub szefa są wciąż mniej chętnie widziane niż mężczyźni - jedna czwarta ankietowanych (25%) wolałaby współpracować z mężczyznami; jedynie co dziewiąty (11%) - z kobietami.

drr23yy

Prawie połowa badanych (49%) uważa, że płeć szefa nie ma znaczenia. Jednocześnie 39% ankietowanych deklaruje, że wolałoby, aby ich szefem był mężczyzna, tylko 9% - aby była to kobieta.

Sondaż przeprowadzono w dniach 4-7 sierpnia 2006 r. na reprezentatywnej próbie losowej 975 dorosłych mieszkańców Polski.

Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), współczynnik zatrudnienia kobiet jest niższy niż mężczyzn. W drugim kwartale 2006 r. wskaźnik zatrudnienia dla kobiet wynosił 39,3% dla mężczyzn - 53,6%.

drr23yy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drr23yy