50 tys. złotych na zbieranie deszczówki. To trzeba zrobić
Miasto Poznań namawia do łapania deszczówki. Mieszkańcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie od 6 do nawet 50 tys. złotych. Wśród nich są zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, instytucje, wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe.
Nabór wniosków do programu rozpocznie się w drugiej połowie maja. O dofinansowanie będą mogli starać się wyłącznie mieszkańcy Poznania. Na wsparcie finansowe na gromadzenie deszczówki mogą liczyć także użytkownicy działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, czy właściciele własnych ogródków na terenie zarządzanym przez spółdzielnie lub wspólnotę.
Dotacja będzie mogła pokryć do 80 proc. kosztów. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na pomoc w wysokości do 50 tys. zł, pozostali - do 6 tys. zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie
Czym jest program "Mała retencja"?
Nieruchomość, na jaką przysługiwać będzie dofinansowanie, musi znajdować się na terenie Poznania (wnioskodawca musi być jej właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadać inny tytuł prawny, który pozwala na dysponowanie nią). I tutaj kolejna zmiana. Pieniądze "pójdą za adresem, a nie osobą". Oznacza to, że można będzie uzyskać dofinansowanie na więcej niż jedną nieruchomość.
- Każdy może oszczędzać wodę na własnej posesji. Miasto już po raz kolejny zachęca do takich działań. Wspieramy tych, którzy chcą przeciwdziałać pogłębiającym się zmianom klimatu - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Jaśkowiak dodał, że wśród korzyści wynikających ze zwiększenia naturalnej retencji można wymienić poprawę lokalnego mikroklimatu czy odciążenie sieci wodociągowej. Chodzi o to, by woda "nie uciekała", zamiast spływać do kanalizacji deszczowej i rzeki Warty, zostawała w miejscu, w którym spadła i była na powrót wykorzystana, np. do podlewania przydomowych ogródków.
Na co można uzyskać dotację z programu?
Pieniądze z programu można będzie przeznaczyć na zakup materiałów, montaż oraz budowę systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadu w miejscu jego powstania (czyli naziemnego lub podziemnego zbiornika na wodę opadową czy pompy zanurzeniowej oraz elementów przyłączeniowych). Dotację można będzie otrzymać również na zakup materiałów i prace służące modernizacji i usprawnieniu istniejącego systemu deszczowego.
W tym roku na małą retencję Miasto Poznań przeznaczy aż milion złotych. Dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń wniosków aż do wyczerpania środków. Więcej szczegółów na temat programu znajdują się na stronie internetowej www.poznan.pl/malaretencja.
Program pozwalający uzyskać dofinansowanie na zagospodarowanie deszczówki jest realizowany od 2021 roku. Początkowo była to akcja pilotażowa, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie poznaniaków zdecydowano o jej kontynuacji. Skorzystało z niej już kilkaset osób prywatnych, a także firm, instytucji czy wspólnot mieszkaniowych.
Największe zainteresowanie programem wykazali mieszkańcy Spławia, Strzeszyna i Dębca. Właśnie z tych rejonów w ciągu ostatnich dwóch lat wpłynęło najwięcej wniosków. Co ciekawe najbardziej efektywni pod względem ilości wody gromadzonej w powstałych instalacjach są poznaniacy ze Spławia (61 450 litrów), Umultowa (40 450 l.), Dębca (31 961 l.), a także Krzyżownik (31 350).