Trwa ładowanie...
29-01-2014 09:09

60 proc. umów o dzieło powinno być umowami o pracę

40 proc. umów zleceń i 60 proc. umów o dzieło powinno być umowami o pracę – wynika z badań Państwowej Inspekcji Pracy, które przytacza NSZZ "Solidarność".

60 proc. umów o dzieło powinno być umowami o pracęŹródło: © Magdziak Marcin - Fotolia.com
d1d6kxr
d1d6kxr

40 proc. umów zleceń i 60 proc. umów o dzieło powinno być umowami o pracę – wynika z badań Państwowej Inspekcji Pracy, które przytacza NSZZ "Solidarność".

- Te formy zatrudnienia są w naszym kraju i one są zgodne z prawem. Powinny być jednak podpisywane tam, gdzie ta forma jest dopuszczalna – powiedział Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność", który zacytował dane z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Wynika z nich m.in., że większość umów o dzieło powinno być umowami o pracę. - I to jest patologia i to wykorzystują pracodawcy – mówił.

Z najnowszych analiz wynika też, że większość Polaków (61 proc.) popiera oskładkowanie tzw. umów śmieciowych, nawet jeśli z tego powodu dostaliby mniej na rękę (sondaż IBRiS Homo Homini dla "Rzeczpospolitej").

Przeciwko takiemu rozwiązaniu jest 31 proc. badanych, zaś 8 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Za oskładkowaniem najczęściej opowiadają się osoby między 25. a 34. rokiem życia (75 proc.). Najrzadziej zaś ankietowani w wieku do 24 lat (co drugi).
Zdaniem 77 proc. przedsiębiorców, ankietowanych przez Business Centre Club, od tzw. umów śmieciowych nie powinny być odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Uważają oni, że wprowadzenie składki ZUS dla zatrudnionych na umowy zlecenia, o dzieło i samozatrudnionych, zwiększy szarą strefę (75,8 proc.) i obniży wynagrodzenia pracowników o kwotę składki (61,3 proc.). Jedynie 9,7 proc. respondentów uważa, że zarobki osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilno-prawne zostaną na tym samym poziomie.

d1d6kxr

Podzielone są zdania przedsiębiorców w kwestii, czy obowiązek płacenia składek na ZUS powinien istnieć jedynie do momentu wypracowania przez przyszłego emeryta gwarantowanej przez państwo emerytury minimalnej. O celowości takiego rozwiązania przekonanych jest 51,7 proc. badanych przedsiębiorców, zaś 48,3 proc. jest odmiennego zdania.

Z drugiej strony ponad 62 proc. pracodawców uważa, że minimalna emerytura powinna być równa płacy minimalnej, a 26,2 proc., że niższa.

Spośród firm ankietowanych przez BCC, umowy cywilnoprawne stosuje obecnie 56,5 proc. firm; 67,7 proc. stosuje obok umów o pracę również umowy zlecenia, a nieco ponad 37 proc. - umowy z osobami prowadzącymi własną, niewielką działalność gospodarczą. Jedynie co dziesiąta firma nie podpisuje żadnej z dopuszczalnych prawem umów cywilno-prawnych.

Przypomnijmy. W połowie stycznia minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w 2014 r. rząd zaproponuje pakt dla pracy, by m.in. zwiększyć bezpieczeństwo zatrudnienia. Wcześniej o zakończeniu ery tzw. umów śmieciowych mówił premier.

AK/WP.PL

d1d6kxr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d6kxr