Trwa ładowanie...

7 nietypowych kierunków studiów

Przedstawiamy listę kilku nowatorski, a czasem może dziwnych, kierunków

7 nietypowych kierunków studiówŹródło: Thinkstock
dedgckr
dedgckr
Od jakiegoś czasu na zachodnich uczelniach można spotkać dość nietypowe kierunki studiów. Przykładowo: filozofia Star Trek czy simpsologia. Pojawiają się one także w Polsce, choć może nie aż tak ekstrawaganckie. Przedstawiamy listę kilku nowatorskich, a czasem może dziwnych, kierunków.

1. Studia miejskie.

Taki kierunek studiów proponuje Katedra Europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studenci mają okazję do zdobycia wiedzy w następujących modułach: prawa i idee miejskie, społeczeństwo miejskie, urbanistyka i planowanie miasta, kultura miasta oraz konsultacje społeczne. Gdzie będzie szansa za zatrudnienie po tym kierunki? Przede wszystkim w urzędach państwowych i samorządowych.

2. Zielarstwo i terapie roślinne.

Na tym kierunku studenci będą się uczyć, jak hodować i pozyskiwać zioła, jak je wykorzystywać w najróżniejszych terapiach, a nawet jak nimi handlować. Studia te od roku akademickiego 2013/2014 proponuje Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Absolwenci pracę mają znaleźć w przemyśle zielarskim oraz w kosmetyce.

dedgckr

3. Doradztwo filozoficzne.

Te studia mają wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu na doradców i coachów. W swoim charakterze mają nawiązywać do filozofii i sztuki życia. Czy po takim kierunku będzie w Polsce praca? Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego twierdzi, że tak.

4. Ochrona odgromowa i przepięciowa.

Taki kierunek proponuje Politechnika Warszawska (jako studia podyplomowe). Czego można się na nim nauczyć? Przede wszystkim skutków oddziaływań piorunowych na obiekty i instalacje.

5. Zarządzanie parafią oraz instytucjami kościelnymi.

Te studia podyplomowe proponuje Uniwersytet Warszawski. Absolwenci będą mogli pochwalić się wiedzą z zakresu praktycznego wykorzystania nauki o zarządzaniu do kierowania parafią czy innymi wspólnotami kościelnymi. Taki dyplom przyda się głównie osobom, które są związanie z działalnością duszpasterską.

6. Fotonika.

Ten kierunek jest oferowany przez dwie polskie uczelnie: Politechniki Wrocławską i Warszawską. Studia mają dostarczać wiedzy z zakresu optyki, informatyki i elektroniki. W założeniu absolwenci posiądą wiedzę dotyczącą sprzętu fotograficznego, urządzeń optoelektronicznych, systemów obrazujących. Niestety gorzej może być z pracą, w Polsce nie ma firm produkujących tego typu urządzenia.

7. Wiedza o Holokauście i totalitaryzmach.

Te studia, oferowane na Uniwersytecie Jagiellońskim, mają przygotować studentów do umiejętnego kształtowania pamięci historycznej. Kierowane są do osób planujących skoncentrowanie swojej kariery zawodowej na badaniu ludobójstw i systemów totalitarnych. Uczelnia uważa, że zdobyta wiedza przyda się prawnikom, politykom czy pracownikom administracji.

MA

dedgckr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dedgckr