9 tysięcy etatów czeka w Narodowych Służbach Rezerwowych
Na półmetku tegorocznego naboru do Narodowych Sił Rezerwowych - do Wojskowych Komend Uzupełnień wpłynęło już ponad 4 tysiące wniosków żołnierzy rezerwy o powołanie do NSR
Na półmetku tegorocznego naboru do Narodowych Sił Rezerwowych - do Wojskowych Komend Uzupełnień wpłynęło już ponad 4 tysiące wniosków żołnierzy rezerwy o powołanie do NSR, a także ponad 3000 wniosków o skierowanie do służby przygotowawczej w ramach NSR osób, które nie służyły do tej pory w wojsku.
Spośród żołnierzy rezerwy zainteresowanych służbą w NSR do tej pory tysiąc osób podpisało już kontrakt i otrzymało przydział kryzysowy na wykonywanie obowiązków w ramach NSR. W˙stosunku do pozostałych kandydatów prowadzony jest proces weryfikacji i kwalifikacji.
Dla 3000 osób zainteresowanych służbą przygotowawczą - w październiku br. uruchomiono proces szkolenia i powołano do takiej służby w korpusie szeregowych prawie 2 tysiące ochotników. Kolejna grupa otrzyma karty powołania do odbycia służby przygotowawczej pod koniec października br.
Służba przygotowawcza to nowy rodzaj służby wojskowej wprowadzony dla osób nie posiadających wcześniejszego przeszkolenia wojskowego. Nabór do służby przygotowawczej prowadzą Wojskowe Komendy Uzupełnień. Tegoroczne szkolenie zostało uruchomione z myślą o młodych ludziach, chcących odbyć szkolenie wojskowe, a następnie podpisać kontrakt na pełnienie służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Szkolenie trwa do 4 miesięcy
W tym czasie uczestnik szkolenia otrzymuje tytuł elewa, zdobywa podstawową, a następnie specjalistyczną wiedzę i˙umiejętności niezbędne dla szeregowego żołnierza w danej specjalności wojskowej. W˙trakcie szkolenia specjalistycznego elew ma prawo składania wniosku o przyjęcie do służby w NSR. Po upływie 3 tygodni od rozpoczęcia szkolenia elew składa przysięgę wojskową, a po zakończeniu szkolenia zdaje egzamin.
Służba przygotowawcza ma charakter dobrowolny.
Powołanie kandydata do służby przygotowawczej następuje wyłącznie na jego wniosek, gdy spełnia on określone w aktach prawnych wymagania. Do służby przygotowawczej może być powołana osoba niekarana za przestępstwo umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej (kat. zdrowia A), wiek co najmniej osiemnastu lat i w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Nabór ochotników do tej służby dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.
W Narodowych Siłach Rezerwowych mają służyć najlepsi rezerwiści, czy szerzej - specjaliści. Zdaniem analityków NSR jest mało atrakcyjna finansowo, by przyciągnąć pożądanych fachowców. Mile widziani byliby wojskowi emeryci, lecz wielu z nich odeszło ze służby rozczarowanych i nie mają zamiaru już nigdy do armii wrócić. Także forma organizacyjna sił rezerwowych nie przyciąga zwolenników munduru.
Żołnierze wchodzący w skład Narodowych Sił Rezerwowych będą podpisywali kontrakt z armią, ale na co dzień będą mogli wykonywać dalej swoją dotychczasową pracę. Jeśli jednak zaistnieje potrzeba to zostaną wezwani do konkretnej jednostki. Pomysł utworzenia Narodowych Sił Rezerwowych dobrze ocenia gen. Roman Polko, były dowódca "GROM-u". Zwraca on uwagę, że taki rodzaj służby istnieje w każdej zawodowej armii, choć jej organizacja bywa różna. Najbardziej znaną jest Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych. Doskonale sprawdza się ona w sytuacjach kryzysowych, np. powodzi czy pożarów. Narodowe Siły Rezerwowe mają się składać z ochotników. Żołnierze służący w nich - po przejściu badań i testów - będą podpisywali z armią kontrakt. Zobowiązywać ich będzie - jeśli zajdzie taka potrzeba - do natychmiastowego zameldowania się w konkretnej jednostce.
Czym zajmie się NSR?
- zwalczaniem klęsk i likwidacji ich skutków,
- działaniami antyterrorystycznymi,
- ochroną mienia,
- akcjami poszukiwawczymi,
- ratowaniem lub ochroną zdrowia i życia ludzkiego,
- oczyszczaniem terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwianiu,
- realizacją zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
Kryteria i warunki dla kandydatów
Kandydat musi spełniać ogólne wymagania dotyczące osób powoływanych do czynnej służby wojskowej (obywatelstwo polskie, wiek do 50 lat oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej). Powinna to być osoba posiadająca tytuł żołnierza rezerwy i pełniąca wcześniej czynną służbę wojskową. Konieczne do nadania przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy jest uprzednie zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR. Kontrakt natomiast może być zawarty wyłącznie z żołnierzem rezerwy, który ochotniczo zgłosił się do jego zawarcia.
(PAP)