Trwa ładowanie...

Abonament rtv jednak nie do zmiany? PiS przestraszył się spadku poparcia

Nie będzie uszczelnienia poboru abonamentu. Rząd boi się, że zrazi tym do siebie zbyt wielu wyborców.

Abonament rtv jednak nie do zmiany? PiS przestraszył się spadku poparciaŹródło: Fotolia
d3zeejq
d3zeejq

O nagłym zwrocie w pracach nad nowymi przepisami pisze "Gazeta Wyborcza". Według jej informacji partia Jarosława Kaczyńskiego wystarczająco obawia się już burzy w związku w wprowadzeniem sieci szpitali i reformy edukacji. Dlatego wstrzymuje się z forsowaniem ustawy abonamentowej, wokół której toczy się polityczna burza, i której boją się Polacy.

Dla części polityków PiS skonfliktowanych z prezesem TVP Jackiem Kurskim jest to zresztą na rękę. Wolą, żeby sytuacja finansowa mediów narodowych jeszcze bardziej się pogorszyła. Winą za to będą mogli obarczyć Kurskiego, a wtedy łatwiej będzie go odwołać ze stanowiska.

Lichocka o nowym abonamencie: Poprawi ściągalność 2-3-krotnie

Zamiast pieniędzy od obywateli, rząd może przekazać telewizji 750 mln zł dotacji. Na to jednak musiałaby najpierw zgodzić się Unia Europejska.

d3zeejq

Według obecnych przepisów miesięczny abonament za radio i telewizor to ponad 20 złotych. Nowelizacja prawa nałożyłaby na telewizje kablowe i satelitarne obowiązek przekazywania Poczcie Polskiej danych swoich klientów. A z tą wiedzą łatwiej byłoby egzekwować wpłaty. Dziś abonament płaci tylko 1,12 mln Polaków. Po nowelizacji miałoby to być trzy razy tyle.

Zobacz też: Neumann: płacenie na telewizję Kurskiego jest czymś nieprzyzwoitym

Minister kultury Piotr Gliński mówił w maju, że to tylko ustawa przejściowa. W przyszłości rząd chciałby przygotować całkiem nowe prawo, które zakładałoby wysokość miesięcznej wpłaty na poziomie około 8 złotych.

d3zeejq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zeejq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj