Trwa ładowanie...
d1v94pn

Abonament RTV. Listonosz może sprawdzić, czy mamy TV? Resort infrastruktury odpowiada

Koniec wątpliwości, czy listonosz Poczty Polskiej może wejść do naszego mieszkania i sprawdzić, czy posiadamy telewizor lub radio, a co za tym idzie płacimy abonament RTV. Zastrzeżenia Rzecznika Praw Obywatelskich rozwiał przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abonament RTV. Listonosz może sprawdzić, czy mamy TV? Resort infrastruktury odpowiada
(WP.PL, Fot: © manaemedia - Fotolia)
d1v94pn

Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa - w odpowiedzi na list Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował, że kontrola posiadania radia lub telewizora jest możliwa wyłącznie pod warunkiem zgody właściciela mieszkania. Dopiero uprawiony pracownik Poczty Polskiej może wydać decyzję o konieczności zarejestrowania odbiornika i dokonania opłaty za jego używanie. Listonosz nie ma takiego prawa.

"Zgodnie z art. 50 Konsytuacji Rzeczpospolitej Polskiej zapewnia się nienaruszalność mieszkania, a przeszukanie mieszkania może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony" – napisał Smoliński, podkreślając, że sposób, w jaki Poczta Polska prowadzi kontrole, jest również ograniczony obowiązującym prawem. To oznacza, że mamy prawo odmowy wpuszczenia do domu przedstawiciela Poczty Polskiej. Dlaczego?

Możliwość wchodzenia do mieszkań w celu kontroli i zwiększenia ściągalności abonamentu RTV, nie została zapisana w ustawie o opłatach abonamentowych. Powierzenie kontroli pracownikom Poczty Polskiej znalazło się w rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z 10 września 2013 r. i jest to akt niższej rangi niż ustawa.

d1v94pn

Jak podkreśla przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, organem, który jest upoważniony do sprawdzania, czy posiadamy w domu telewizor lub radio, jest wyłącznie pracownik Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. To jego kierownik upoważnia go do kontroli i wydaje druk upoważnienia. Kontrola jest możliwa wyłącznie za zgodą właściciela.

Czy prawo zostanie zmienione?

Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa odpowiedział, że pracę poczty nadzoruje jego resort, ale kwestia kontroli i uprawnień pracowników Poczty Polskiej, w związku z opłatą abonamentową, leży już w kompetencjach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To on zajmuje się polityką audiowizualną.

Niekonstytucyjne przepisy

d1v94pn

Odpowiedź wiceministra Smolińskiego jest związana z listem, który 7 listopada 2016 r. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, wysłał do Ministra Infrastruktury w celu sprawdzenia, czy zapisy o kontroli mieszkań przez pracowników Poczty Polskiej są zgodne z konstytucją.

W swoim liście Bodnar wyraził wątpliwość, czy pracownik Poczty Polskiej rzeczywiście jest uprawniony do wchodzenia do mieszkania i kontroli, czy dana osoba posiada zarejestrowane odbiorniki.

Wątpliwość Rzecznika Praw Obywatelskich miała charakter konstytucyjny. Chodziło o zapisane w Ustawie Zasadniczej prawo do nienaruszalności mieszkania i ochrony prawnej życia prywatnego. Bodnar podkreślał, że jeżeli rząd chce kontrolować, czy obywatele posiadają sprzęt RTV, to powinno to być dokładnie opisane w odpowiedniej ustawie. Tymczasem w przypadku listonoszy takiego zapisu nigdzie nie było.

Wcześniej rząd chciał wprowadzić opłatę audiowizualną, która byłaby doliczana do rachunku za prąd. Każdy miał płacić za publiczną telewizję i radio, niezależnie od tego, czy z nich korzysta, czy nie. Okazało się jednak, że taka regulacja byłaby sprzeczna z prawem europejskim. Rząd wrócił więc do pomysłów, jak zwiększyć ściągalność abonamentu RTV, który wciąż jest obowiązującą w Polsce daniną.

d1v94pn

Ile zapłacimy w 2017 r.?

Wysokość abonamentu RTV w 2016 r. to 7 zł miesięcznie za radioodbiornik i 22,70 zł miesięcznie za telewizor. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała, że w 2017 r. wysokość opłaty pozostanie taka sama.

Opłatę za dowolny okres można dokonać z góry. Jeśli zapłacimy za całe 12 miesięcy, otrzymamy 10 proc. rabatu. Warunkiem jest uiszczenie opłaty do 25 stycznia 2017 r. Jeśli płacimy co miesiąc – należy to robić do 25. dnia każdego miesiąca. Abonament RTV jest obowiązkiem ustawowym. W Polsce płaci go terminowo zaledwie 10 proc. upoważnionych. To jeden z najgorszych wyników w Europie.
Obowiązek uiszczania opłat abonamentowych dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Do płacenia za odbiorniki radiowe i telewizyjne są zobowiązane także osoby korzystające z telewizji kablowych czy satelitarnych platform cyfrowych, niezależnie od dokonywanych u operatorów opłat abonamentowych.

d1v94pn

Podziel się opinią

Share
d1v94pn
d1v94pn