Trwa ładowanie...

Absolwenci tych uniwersytetów zarabiają najlepiej

Najbardziej zadowolenie z wyników ostatniego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mogą być studenci Uniwersytetu Warszawskiego.

Share
Absolwenci tych uniwersytetów zarabiają najlepiej
Źródło: WP.PL, Fot: Universität Salzburg (PR)/CC BY 2.0/flickr
d3v3wlo

Najbardziej zadowoleni z wyników ostatniego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mogą być studenci Uniwersytetu Warszawskiego, którzy średnio zarabiają 5,5 tys. zł brutto. Z kolei najmniej co miesiąc na swoich kontach znajdują absolwenci Uniwersytetu Rzeszowskiego - 2,8 tys. zł.

Według metodologii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, publiczne uczelnie w Polsce można podzielić na siedem kategorii. W ocenie analityków z portalu wynagrodzenia.pl podział ten ułatwia zestawienie ze sobą wyników uczelni o podobnych profilach. MNiSW wyróżnia: uniwersytety, uczelnie techniczne, ekonomiczne, pedagogiczne, rolnicze/przyrodnicze, wychowania fizycznego i teologiczne.

W kategorii uniwersytetów znajduje się 18 państwowych uczelni wyższych. W omawianym Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 23 002 absolwentów studiów magisterskich tych właśnie uczelni, a całkowite przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto połowy z nich było nie mniejsze niż 4120 PLN.

d3v3wlo

Analizując wyniki tych badań, warto też pamiętać, że na wysokość wynagrodzenia wpływa więcej czynników niż tylko ukończona uczelnia. Ważne jest przecież, w jakim mieście się pracuje oraz w jakiej branży.

Z OBW 2015 wynika, że na przykład dla absolwentów państwowych uniwersytetów w branży IT średnie wynagrodzenie wynosiło 6 tys. zł i było o blisko 45 proc. wyższe niż przeciętna wynagrodzeń dla magistrów po tych uczelniach. Z kolei około 5 tys. zł otrzymywali pracujący m.in. w bankowości, przemyśle lekkim i energetyce.

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2015 roku

d3v3wlo

Na drugim biegunie pod względem wielkości pensji znaleźli się absolwenci uczelni państwowych zatrudnionych w nauce i szkolnictwie, usługach dla ludności oraz kulturze i sztuce. Średnio dostają nie więcej niż 3,5 tys. zł brutto. Przeciętne płace uzależnione są również od zajmowanych stanowisk. Najwięcej, bo średnio około 6 tys. brutto, zarobić może absolwent państwowej uczelni pracujący jako kierownik zespołu, radca prawny czy główny księgowy.

Na około 3,5 tys. zł liczyć mogą z kolei specjaliści ds. sprzedaży, obsługi klienta i rekrutacji.

Najniższymi zarobkami muszą zadowolić się posiadacze państwowych dyplomów, którzy, co oczywiste, zajmują najniższe stanowiska w firmach. W zeszłym roku było to średnio 2,7 tys. zł brutto. Jednak udział pracowników najniższego szczebla w ogólnej liczbie absolwentów wyniósł zaledwie 18,7 proc.

Z kolei najwyższy odsetek absolwentów stanowili specjaliści - 54,9 proc., którzy zarabiali już 4 tys. zł brutto. Ze względu na zajmowane stanowisko najwięcej zarabiali oczywiście dyrektorzy i członkowie zarządów - 10,4 tys. zł brutto i kierownicy - 6 tys. zł brutto.

Zobacz także: W Polsce kobiety średnio zarabiają o 18 proc. mniej od mężczyzn

d3v3wlo

Podziel się opinią

Share
d3v3wlo
d3v3wlo