ABW ws. śledztwa zakończonego przez delegaturę w Zielonej Górze (komunikat)
...
26.11. Warszawa - ABW informuje:
Delegatura ABW w Zielonej Górze zakończyła śledztwo przeciwko 11 osobom, które działając w zorganizowanej grupie przestępczej w okresie od początku 2012 r. popełniali przestępstwa skarbowe związane z nielegalnym obrotem tytoniem. Z tego tytułu Skarb Państwa poniósł wielomilionowe straty.
Śledztwo było prowadzone od listopada ubiegłego roku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze i opierało się na współpracy funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z funkcjonariuszami Izby Celnej w Rzepinie. Zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia.
W toku prowadzonego postępowania funkcjonariusze ustalili, że na terenie województwa lubuskiego zorganizowana została nielegalna działalność polegająca na nabywaniu, przechowywaniu oraz przewożeniu, w celu sprzedaży, pociętego tytoniu do palenia.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami tytoń taki jest wyrobem akcyzowym i prowadzenie jego sprzedaży przez podmioty nieuprawnione, bez uprzedniego oznaczenia polskimi znakami akcyzy i bez uiszczenia stosownego podatku stanowi przestępstwo.
Jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego sprawcy dopuścili się obrotu oraz sprzedaży tytoniu w ilości ponad 9 ton. Z tego tytułu straty Skarbu Państwa sięgają 8 mln zł.
Istotne w sprawie jest to, że sprawcy w swojej działalności wykorzystywali legalnie działające firmy kurierskie i przewozowe, które dostarczały tytoń do odbiorców indywidualnych na terenie całej Polski, a także krajowe portale informacyjne, w których umieszczali ogłoszenia sprzedaży tytoniu.
Wpływy z działalności sprawcy otrzymywali m.in. na rachunki bankowe założone przez podstawione do tego celu osoby, które w zamian za to uzyskiwały uzyskały wynagrodzenie. Osobom tym również przedstawiono zarzuty, które w ich przypadku dotyczyły przestępstwa prania pieniędzy.
Działania podjęte przez funkcjonariuszy ABW i Służby Celnej spowodowały przerwanie szlaku dystrybucji tytoniu. Przesyłki zostały zatrzymane przez Służbę Celną w trakcie ich przewozu bądź nadawania.
W śledztwie zatrzymano osoby oraz przeszukano wytypowane miejsca. Wobec sprawców były stosowane tymczasowe aresztowania i poręczenia majątkowe. Niektórzy z nich byli poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania.
Za popełnione czyny sprawcom grożą kary grzywny oraz pozbawienia wolności do 5 lat.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/