ABW zatrzymała cztery osoby ws. korupcji w PKN Orlen

Członka zarządu ds. petrochemii Marka S. i dwóch dyrektorów PKN Orlen oraz biznesmena z okolic Płocka zatrzymała w środę 7 grudnia rano ABW na polecenie prokuratury. Obradująca wieczorem rada nadzorcza PKN Orlen zawiesiła Marka S. w czynnościach członka zarządu spółki.

ABW zatrzymała cztery osoby ws. korupcji w PKN Orlen
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Do zatrzymań całej czwórki doszło na polecenie warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej w związku z postępowaniem w sprawie korupcji.

Obaj zatrzymani dyrektorzy PKN Orlen usłyszeli zarzuty, dotyczące nadużycia zaufania w spółce. Po przesłuchaniu zostali zwolnieni - zastosowano wobec nich poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.

Jak poinformował wiceszef prokuratury apelacyjnej Waldemar Tyl pozostałe dwie osoby - Marek S. i biznesmen Paweł M. - będą przesłuchiwane w czwartek. Prokuratura chce im postawić zarzuty dot. korupcji w sektorze gospodarczym.

Tyl przyznał, że cała sprawa to efekt działań ABW. Pytany, czy będą kolejne zatrzymania, prokurator dodał, że na tym etapie "jest za wcześnie na tego typu dywagacje".

Obradująca w środę wieczorem rada nadzorcza PKN Orlen zawiesiła Marka S. w czynnościach członka zarządu spółki na czas nieokreślony. PKN Orlen podał w komunikacie, że decyzję o zawieszeniu Marka S. jako członka zarządu, rada nadzorcza spółki podjęła jednogłośnie w związku z zatrzymaniem go w środę przez ABW.

"Jednocześnie zarząd PKN Orlen wraz z radą nadzorczą zlecili audytorowi wewnętrznemu podjęcie czynności wyjaśniających i przygotowanie raportu na najbliższe posiedzenie rady nadzorczej" - poinformował płocki koncern.

Po informacji o zatrzymaniu Marka S. i dwóch dyrektorów PKN Orlen o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia rady nadzorczej PKN Orlen wnioskowało Ministerstwo Skarbu Państwa - Skarb Państwa jest jednym z akcjonariuszy płockiego koncernu.

W wydanym w południe specjalnym oświadczeniu PKN Orlen zapewnił, że spółka ta będzie współpracowała z organami sprawiedliwości w celu wyjaśnienia sprawy, której dotyczą zatrzymania dokonane przez ABW.

PKN Orlen podał, że otrzymał informację o prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie postępowaniu dotyczącym współpracy pomiędzy płockim koncernem a podmiotem gospodarczym spoza grupy kapitałowej tej spółki.

"W ramach prowadzonego postępowania, na zlecenie prokuratury, zabezpieczona została dokumentacja dotycząca wyżej wymienionej współpracy, jak również przesłuchani zostali pracownicy koncernu" - podało w oświadczeniu biuro prasowe PKN Orlen. Podkreślono w nim, że PKN Orlen "jako poszkodowany w sprawie będzie nadal współpracował z organami wymiaru sprawiedliwości w celu pełnego jej wyjaśnienia".

Według RMF FM Marek S. miał przyjmować od biznesmena łapówki w zamian za preferencyjne traktowania podczas zawierania kontraktów.

Marek S. został powołany na członka zarządu PKN Orlen w czerwcu 2008 r. - ostatnio pełnił funkcję członka zarządu ds. petrochemii. Jest absolwentem wydziału budownictwa lądowego Politechniki Poznańskiej. Ukończył studia MBA na London Business School Politechniki Warszawskiej. W latach 1994-98 zajmował stanowisko konsultanta w Arthur Andersen, następnie od 1998 do 1999 r. pełnił funkcję dyrektora ds. planowania operacyjnego w Kompanii Piwowarskiej.

W latach 1999-2002 związany był z Grupą Impexmetal, najpierw jako dyrektor operacyjny w Hucie Aluminium "Konin", następnie jako prezes Huty "Zawiercie". Od 2002 r. zajmował stanowisko general manager Grupy ArcelorMittal, równocześnie pełniąc funkcję prezesa Huty Warszawa oraz prezesa Silscrap.

Źródło artykułu:PAP
orlenpkn orlenabw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)