Trwa ładowanie...
d3cotxx
wyłudzenia
23-01-2014 09:20

ABW zatrzymała dwie osoby wyłudzające podatek VAT

Dwie osoby wyłudzające podatek VAT przy obrocie stalą zatrzymali funkcjonariusze opolskiej delegatury ABW wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Katowicach. Postawiono im zarzuty m.in. prania brudnych pieniędzy - poinformował zespół prasowy ABW.

d3cotxx
d3cotxx

Osoby podejrzane m.in. o to, że za pośrednictwem firm tzw. słupów handlowały na terenie UE wyrobami stalowymi - bez odprowadzania podatku VAT - zostały zatrzymane w połowie stycznia na terenie województw śląskiego i małopolskiego.

"Za pośrednictwem fikcyjnych firm, w latach 2012-2013, wprowadzono z Łotwy na polski rynek towar o wartości ponad 200 mln zł pochodzący z łotewskiej huty. Uzyskane w ten sposób pieniądze, pochodzące z przestępstw skarbowych, były przelewane na rachunki bankowe tych firm. Następnie w celu ukrycia prawdziwego źródła pochodzenia środki te przelewano na rachunki podmiotów zagranicznych i wypłacano w bankomatach" - poinformowała w czwartek ABW.

W związku z zatrzymaniami funkcjonariusze ABW przeprowadzili dodatkowo 24 czynności procesowe, w tym 11 przeszukań. Na rachunkach jednej z firm zaangażowanej w przestępczy proceder zabezpieczono ponad 400 tys. zł.

Zatrzymanym postawiono zarzuty m.in. prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Wobec obu z nich sąd zastosował areszt tymczasowy. Grozi im do lat 10 więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy - podkreśla ABW.

d3cotxx

Śledztwo prowadzone jest przy ścisłej współpracy z Urzędami Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy i Katowicach.

Od 2012 roku trwa też śledztwo w sprawie związanej z fikcyjnym obrotem wyrobami stalowymi, w którym podejrzanych jest już ponad 20 osób. W grudniu ub. roku śledczy ustalili, że wystawiano faktury VAT potwierdzające rzekome transakcje handlowe z podmiotami zagranicznymi, które to transakcje faktycznie nie miały miejsca. Dzięki nieodprowadzaniu podatku VAT uzyskiwano ceny stali niższe od cen oferowanych przez producentów stali. Sprawcy wykorzystywali w tym procederze m.in. przepisy dotyczące podatku VAT przy wywozie stali za granicę (na wywóz towaru poza Polskę w obrocie wspólnotowym obowiązuje zerowa stawka tego podatku)
. Przestępcy mogli wyłudzić co najmniej ok. 170 mln zł z tytułu nieuprawnionego zwrotu podatku, a kwota "wypranych" dzięki fikcyjnym transakcjom pieniędzy sięgnęła prawie pół miliarda zł.

Sprawa jest nadzorowana przez prokuraturę w Gliwicach.

d3cotxx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cotxx