Adwokaci udzielali w sobotę bezpłatnych porad prawnych

Ok. 8 tysięcy porad udzielili w sobotę adwokaci i aplikanci adwokaccy w
całej Polsce w ramach VI Ogólnopolskiego Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich.

Adwokaci udzielali w sobotę bezpłatnych porad prawnych

Ok. 8 tysięcy porad udzielili w sobotę adwokaci i aplikanci adwokaccy w całej Polsce w ramach VI Ogólnopolskiego Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich. Najczęściej po pomoc przychodziły osoby starsze i samotne matki.

Jak poinformowała w sobotę PAP Naczelna Rada Adwokacka, w akcji wzięło udział 777 adwokatów i aplikantów adwokackich ze 189 miejscowości.

Tradycyjnie już Polacy najczęściej pytali o sprawy spadkowe, rodzinne, majątkowe, z zakresu ubezpieczeń i prawa pracy. Mniej popularne były porady z zakresu prawa budowlanego, o zasiedzenie, z prawa podatkowego. Były też pytania o możliwość rehabilitacji za internowanie podczas stanu wojennego.

Zdarzało się, że przychodziły osoby, które weryfikowały informacje, jakie otrzymały w biurach porad prawnych. "Jest to dowód na to, że w społeczeństwie utrwala się świadomość, że adwokat to 'dobra marka', gwarantująca najwyższą jakość usług" - oceniła koordynatorka akcji adw. dr Monika Strus-Wołos.

Porady były udzielane w wyznaczonych kancelariach i siedzibach niektórych okręgowych rad adwokackich w godz. 9-15. Ich adresy były dostępne na stronie www.adwokatura.pl

W opinii NRA, niegasnące zainteresowanie społeczeństwa akcją wskazuje, że w Polsce istnieje pilna potrzeba wprowadzenia pomocy prawnej z urzędu na etapie przedsądowym.

NRA zdecydowała się podjąć inicjatywę mimo wzbudzającej od wielu miesięcy kontrowersje sprawy wykładni przepisów podatkowych dotyczących porad pro bono. Od udzielanych bezpłatnie porad prawnych na obywatelach ciąży bowiem obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego, z kolei prawnik ma obowiązek odprowadzić podatek VAT.

"Liczymy, że Ministerstwo Finansów pochyli się nad problemem i przystosuje przepisy w taki sposób, aby nie budziły wątpliwości interpretacyjnych i były przyjazne osobom, które chcą nieść bezinteresowną pomoc" - podkreśliła koordynatorka akcji.

W lutym resort sprawiedliwości zapewniał, że tego typu porady nie są obciążone podatkiem. "Chciałem jednoznacznie powiedzieć, że dyrektywa UE dotycząca VAT pozwala na potraktowanie bezpłatnej porady prawnej świadczonej przez radcę prawnego lub adwokata jako usługi, od której naliczany ma być podatek zerowy. Takie stanowisko jest prezentowane przez Komisję Europejską, pojawia się w ostatnich interpretacjach izb skarbowych" - mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.

W tym roku adwokaci udzielali porad w dniu święta swojego patrona, św. Iwo z Helory (1253-1303). Święty, zanim został kaznodzieją, sprawował w imieniu biskupa funkcje sędziowskie. Zasłynął m.in. jako reprezentant ludzi ubogich w ówczesnych sporach.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)