Trwa ładowanie...

Agencja Moody's: ratingi krajów UE są zagrożone

Gwałtowne pogłębienie kryzysu zadłużenia w strefie euro stanowi zagrożenie dla ocen wiarygodności kredytowej wszystkich krajów Unii Europejskich - ostrzegła w poniedziałek amerykańska agencja ratingowa Moody's.

Share
Agencja Moody's: ratingi krajów UE są zagrożone
Źródło: AFP
d36gt1d

W specjalnym komunikacie na temat krajów europejskich agencja oświadczyła, że "w przypadku braku znaczących inicjatyw politycznych w najbliższej przyszłości, które mogłyby w krótkim czasie ustabilizować rynki kredytowe, albo w razie stabilizacji tych rynków z innego powodu", konieczna może być weryfikacja ocen wiarygodności w strefie euro i być może w innych krajach UE. "Moody's spodziewa się zakończenia takiej weryfikacji w pierwszym kwartale 2012 roku" - napisano w komunikacie.

Jak podkreślono, podczas gdy według głównego scenariusza agencji Moody's strefa euro zostanie zachowana bez dalszych niewypłacalności, nawet ten "pozytywny" scenariusz pociąga za sobą bardzo negatywne konsekwencje ratingowe w okresie przejściowym". Agencja sugeruje, że żaden kraj, nawet z grupy tych uznawanych za najbardziej wiarygodne jak Holandia, Austria, Finlandia czy Niemcy, nie jest całkowicie bezpieczny jeśli chodzi o perspektywę obniżenia noty.

d36gt1d

"O ile strefa euro jako całość dysponuje ogromną siłą ekonomiczną i finansową, słabość jej instytucji w dalszym ciągu powstrzymuje wypracowanie rozwiązania kryzysu i zaciąży na ratingach" krajów członkowskich" - napisano.

"Napęd polityczny w celu wdrożenia skutecznego rozwiązania może pojawić się dopiero po serii szoków, które mogą sprawić, że więcej krajów straci dostęp do rynków finansowych przez dłuższy czas" - ocenia Moody's.

Z kolei bardziej negatywny scenariusz zakłada zwiększenie prawdopodobieństwa opuszczenia strefy euro przez jeden lub więcej krajów. "Scenariusz podziału strefy euro miałby negatywne konsekwencje dla wszystkich państw strefy euro i UE" - twierdzi agencja.

Już w połowie października ta sama agencja ostrzegła Francję, że po upływie trzech miesięcy może obniżyć jej najwyższy rating. Tydzień temu potwierdziła, że nadal możliwe jest obniżenie oceny wiarygodności kraju, bo jego model społeczny może być nie do utrzymania.

W czwartek agencja Moody's poinformowała, że obniżyła rating węgierskich obligacji z Baa3 do Ba1, czyli do poziomu inwestycji spekulacyjnych, z negatywną perspektywą.

d36gt1d

Podziel się opinią

Share
d36gt1d
d36gt1d