Trwa ładowanie...
dzaf76y

Akcje sektora finansowego okazały się motorem wzrostów na GPW w tym tygodniu

Warszawa, 18.12.2015 (ISBnews/Robo4ex) - Mijający tydzień można zaliczyć do udanych. Indeks WIG20 nie pogłębił spadków, a wręcz przeciwnie, zyskiwał na wartości. Motorem wzrostów okazały się instytucje finansowe, wskazują traderzy Robo4ex.

Share
dzaf76y

Akcje banku PKO BP zyskały prawie 8%. Bardzo dobrze zachowywały się papiery PZU. Na przeciwległym końcu znalazł się KGHM. Na papierach tych można zauważyć brak popytu. Kurs miedziowej spółki oscyluje wokół poziomu 60 zł.

Najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym tego tygodnia była decyzja FOMC dotycząca stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, podniesione je do 0,25%. W komunikacie nie wykluczono dalszych podwyżek w przyszłym roku. Jednak mają się one odbywać stopniowo.

Warto zwrócić uwagę, iż FOMC zaobserwował nieznaczne pogorszenie w gospodarce. Projektowana ścieżka podnoszenia stóp może sugerować próbę ograniczenia luzowania monetarnego. Być może zostanie zniesiony zakaz eksportu surowców z USA. W związku z tym ceny ropy ponownie spadają. Złoto również traci na wartości i obecnie jest wyceniane ok. 1050 USD/oz. Dalsze spadki cen surowców mogą sugerować możliwość dalszego umacniania się dolara amerykańskiego. Niestety wzrost wartości tamtejszej waluty może wpłynąć na pogorszenie się konkurencyjności amerykańskiej gospodarki co dodatkowo może pogorszyć jej koniunkturę.

Najbliższy opór dla indeksu WIG20 znajduje się na poziomie 1891 pkt, a wsparcie 1806. Wskaźnik RSI 1H znajduje się w strefie wykupienia. Poziom tego wskaźnika powyżej 70 pkt, nie jest optymistyczne. Dla indeksu WIG najbliższy opór to poziom 46 768 pkt, a wsparcie 44 632 pkt. Wskaźnik RSI 1H opuścił strefę wykupienia.

(ISBnews/Robo4ex)

dzaf76y

Podziel się opinią

Share
dzaf76y
dzaf76y