Trwa ładowanie...
d3z7jmz

Aktywa netto TFI wzrosły w październiku o 3,1 proc. do 178,3 mld zł - IZFiA

13.11. Warszawa (PAP) - Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w październiku 2013 r. o 3,1 proc., najwięcej od siedmiu miesięcy i wyniosły na koniec miesiąca 178,3 mld zł - wynika...

Share
d3z7jmz

13.11. Warszawa (PAP) - Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w październiku 2013 r. o 3,1 proc., najwięcej od siedmiu miesięcy i wyniosły na koniec miesiąca 178,3 mld zł - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analiz Online.

Od początku 2013 roku aktywa zgromadzone w funduszach inwestycyjnych wzrosły o 32,1 mld zł, czyli o blisko 22 proc.

"Te liczby to wyraźny dowód na to, jak dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio inwestycje w fundusze. Sprzyja im dobra koniunktura na rynkach akcji, zarówno w Polsce, jak i za granicą, dzięki której fundusze osiągają bardzo dobre wyniki" - napisano w raporcie.

Środki zgromadzone w funduszach akcyjnych wzrosły w miesiąc o 2,8 mld zł, czyli o 9,5 proc. W największym stopniu powiększyły się aktywa funduszy akcji polskich uniwersalnych, o 1,6 mld zł, co stanowi wzrost 7,7 proc. mdm.

d3z7jmz

"Tak duży przyrost aktywów funduszy akcyjnych został osiągnięty zarówno dzięki bardzo dobrym wynikom, jak i dodatniemu bilansowi sprzedaży" - napisano w raporcie.

Wartość środków zgromadzonych łącznie w tym segmencie na koniec października przekroczyła 31,8 mld zł, a ich udział w rynku wzrósł do 17,9 proc.

Z raportu wynika, że dużą popularnością cieszą się także fundusze absolutnej stopy zwrotu, które na koniec października zarządzały środkami wartymi 7,4 mld zł. Wzrosły one o 0,5 mld zł, czyli o 6,5 proc.

Kolejny miesiąc wzrostu wartości zgromadzonych środków zanotowały również fundusze mieszane, które przynajmniej część aktywów mają ulokowaną na rynkach akcji. Na koniec października zarządzały środkami wartymi 21,3 mld zł, o 4,1 proc. większymi niż miesiąc wcześniej.

Spadek wartości zgromadzonych środków odnotowano w trzech segmentach rynku - funduszy nieruchomości, rynku surowców oraz ochrony kapitału. W przypadku ochrony kapitału aktywa spadły o 9,4 proc. do 1,68 mld zł, co było związane z likwidacją dwóch funduszy KBC TFI, oferowanych w formie produktów strukturyzowanych. (PAP)

seb/ osz/

d3z7jmz

Podziel się opinią

Share
d3z7jmz
d3z7jmz