Trwa ładowanie...
d2r00b0

Aktywa OFE spadły o 1,4% m/m w X, gł. przez wysoki udział polskich akcji

Warszawa, 05.11.2014 (ISBnews) - Wartość aktywów otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wyniosła 156,73 mld zł na koniec października, co oznacza spadek o 2,3 mld zł m/m (-1,4%), podały Analizy Online.
Share
d2r00b0

"Wysoki udział polskich akcji w portfelach otwartych funduszy emerytalnych niekorzystnie wpłynął na październikowe wyniki, a w rezultacie również na stan aktywów. Wartość zgromadzonych w OFE środków na koniec miesiąca wyniosła prawie 157 mld zł, czyli o -2,3 mld zł mniej niż we wrześniu (-1,4%)" - czytamy w raporcie.

Przyczyniła się do tego słabsza kondycja warszawskiej giełdy. Indeks szerokiego rynku WIG stracił -1,7%, natomiast średni wynik funduszy emerytalnych wyniósł -1,5%, podkreślają analitycy.

"W konsekwencji wynik zarządzania negatywnie wpłynął na zgromadzone w OFE aktywa, pomniejszając ich stan o ok. -2,0 mld zł" - dodali.

d2r00b0

Według Analiz Online, chociaż pozytywny, to mało znaczący wpływ na poziom aktywów miały przelewy z ZUS. W październiku przekazano do OFE środki w kwocie blisko 264 mln zł. W porównaniu z wrześniem br. wartość składek wzrosła, lecz tylko o 5,3 mln zł.

"W kolejnych miesiącach także nie ma co liczyć na znaczące kwoty przelewane z ZUS. Wręcz przeciwnie. 31 października bowiem wszedł w życie mechanizm tzw. 'suwaka bezpieczeństwa', który spowoduje dodatkowe transfery, tym razem z OFE do ZUS. Od listopada będą one systematycznie uszczuplać aktywa funduszy emerytalnych" - czytamy dalej w raporcie.

W poprzednim miesiącu spadek zgromadzonych środków odnotowały wszystkie instytucje. Największą ujemną dynamikę, -2,1%, odnotowało OFE PZU: Złota Jesień. Tym samym aktywa funduszu zmniejszyły się o prawie -440 mln zł. Z drugiej strony najmniej środków udało się stracić Pekao OFE, który zanotował spadek aktywów o -1,1%, podano także.

Największymi funduszami emerytalnymi niezmiennie pozostają ING OFE i Aviva OFE, których aktywa na koniec października wyniosły odpowiednio 37,9 mld zł i 35,6 mld zł.

(ISBnews)

d2r00b0

Podziel się opinią

Share
d2r00b0
d2r00b0