Trwa ładowanie...
d2wzgst

Aktywa OFE spadły o 3,7% m/m do 153,7 mld zł w czerwcu

Warszawa, 02.07.2015 (ISBnews) - Aktywa otwartych funduszy emerytalnych (OFE) spadły o 3,7% w skali miesiąca do 153,72 mld zł na koniec czerwca, podały Analizy Online. Był to jeden z najgorszych wyników w historii.

Share
d2wzgst

"W czerwcu, wartość aktywów ulokowanych w funduszach emerytalnych odnotowała ujemną dynamikę - na poziomie -3,7%, będąc jednym z najgorszych wyników w historii. W ujęciu wartościowym wartość zgromadzonych w OFE środków zmalała o -5,9 mld zł, wynosząc na koniec półrocza 153,7 mld zł - najmniej od września ub. roku" - czytamy w raporcie.

Spadek aktywów w głównej mierze był pochodną ujemnego wyniku zarządzania, który w czerwcu wyniósł -5,8 mld zł. Dodatkowo, w poprzednim miesiącu wszystkie fundusze emerytalne odnotowały przewagę wypłat nad wpłatami, choć ich skala w porównaniu z poprzednim miesiącem była mniejsza, podały Analizy Online.

"Na wysokość zgromadzonych w OFE aktywów wpływają także przelewy środków z ZUS do OFE, których wartość z miesiąca na miesiąc maleje, a w czerwcu wyniosła zaledwie 137,5 mln zł, najmniej w całej historii OFE. Jednocześnie OFE przelewają do ZUS środki w ramach tzw. suwaka. W czerwcu z tego tytułu przelały 351,2 mln zł, a łącznie w pierwszym półroczu 2015 r. 2,12 mld zł" - czytamy dalej.

Spośród funkcjonujących na krajowym rynku 12 funduszy emerytalnych, dzięki ograniczeniu strat, najniższy spadek aktywów odnotował ING OFE. Z drugiej strony procentowo najwięcej środków stracił Pekao OFE (-4,74%), którego aktywa w ujęciu wartościowym skurczyły się o 112 mln zł, podano także.

d2wzgst

Łącznie w pierwszym półroczu 2015 r. aktywa funduszy emerytalnych zwiększyły się o 4,7 mld zł. Jak podkreślają Analizy Online, pozytywny wpływ na wartość zgromadzonych środków miał przede wszystkim dodatni wynik zarządzania w pierwszych 4 miesiącach br., który z kolei był następstwem dobrej kondycji warszawskiej giełdy. Negatywnie natomiast na wysokość aktywów wpłynął bilans sprzedaży OFE. W okresie pierwszych 6 miesięcy 2015 r. fundusze emerytalne odnotowały przewagę wypłat nad wpłatami w wysokości 1,3 mld zł.

(ISBnews)

d2wzgst

Podziel się opinią

Share
d2wzgst
d2wzgst