Trwa ładowanie...
d4b13t8

Aktywa OFE spadły w czerwcu o 0,2 proc. do 193,2 mld zł - Analizy Online

02.07. Warszawa (PAP) - Aktywa Otwartych Funduszy Emerytalnych spadły czerwcu o 0,2 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 193,2 mld zł - podały w piątkowym raporcie Analizy...
Share
d4b13t8

02.07. Warszawa (PAP) - Aktywa Otwartych Funduszy Emerytalnych spadły czerwcu o 0,2 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 193,2 mld zł - podały w piątkowym raporcie Analizy Online.

"To już trzeci spadek aktywów zanotowany od początku bieżącego roku. W sumie wartość zarządzanego przez OFE majątku na koniec pierwszego półrocza była niższa od rekordowego poziomu z kwietnia bieżącego roku o około -3,3 mld zł" - napisano w raporcie.

W czerwcu na zmianę wartości zarządzanych przez OFE środków miały wpływ trzy główne czynniki.

d4b13t8

"Jeden z nich - wyniki z zarządzania - miał wpływ ujemny, gdyż zmniejszyły one wartość majątku o -3,2 mld zł. Był to najgorszy miesięczny rezultat licząc od lutego poprzedniego roku. Przyczyną były, utrzymujące się od kwietnia, spadki na GPW, związane z rozwijającym się kryzysem zadłużeniowym państw strefy euro. Indeksy WIG i WIG20 spadły w czerwcu odpowiednio o -5,2 oraz -6,7 proc. Podobnie słabo wypadł indeks najmniejszych spółek, czyli sWIG80, który stracił -6,1 proc. Dodatkowo straty poniesione przez OFE na rynku akcyjnym, pogłębiły nierentowne inwestycje na rynku długu. W wyniku dekoniunktury na rynku dłużnym, indeks IROS spadł bowiem o -0,14 proc." - napisano.

Dwa czynniki miały dodatni wpływ, jednak nie zdołały one zapełnić wyrwy jaką uczyniły ujemne wyniki zarządzania.

"Jednym z nich były rozliczenia dodatnich przepływów, towarzyszących majowej sesji transferowej. Ze względu na techniczny charakter tej operacji w ślad za osobami, które zdecydowały się na zmianę funduszu przepłynęło między OFE aż 2,02 mld zł. Według naszych szacunków ostatnia wartość tych rozliczeń była zatem rekordowa" - napisano.

"Oprócz transferów pozytywne przełożenie na stan aktywów funduszy emerytalnych miała także pula środków przekazanych przez ZUS. Dzięki niej aktywa OFE powiększyły się o prawie +1,9 mld PLN. Jest to najniższa wartość od czterech ostatnich miesięcy, do czego mógł się przyczynić spadek przeciętnego wynagrodzenia. W stosunku do kwietnia spadło ono bowiem o -1,7 proc." - dodano.(PAP)

gsu/ asa/

d4b13t8

Podziel się opinią

Share
d4b13t8
d4b13t8