Albo odliczenie, albo koszt

Odliczenie jest niemożliwe, ?gdy podatnik zaliczył wartość przekazanej darowizny do kosztów uzyskania przychodów.

18.12.2014 | aktual.: 18.12.2014 03:50

Stanowi o tym art. 18 ust. 1k ustawy o CIT. W zasadzie . Gdyby jednak darowizna mogła i została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, podatnik nie miałby prawa do jej odliczenia od dochodu na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową, a także wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej. Kosztem uzyskania przychodów są jednak koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje (zob. art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy ?o CIT).

Artykuł 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT nie wyłącza zatem z kosztów podatkowych:

- ?darowizn dokonanych ?w ramach podatkowej grupy kapitałowej (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 23 kwietnia 2014 r., IPPB5/423-144/14-3/RS),

- ?wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej - maksymalnie do wysokości określonej w rozporządzeniu ministra finansów ?z 7 marca 2000 r. w sprawie określenia maksymalnej wysokości wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej, uznawanej za koszt uzyskania przychodów (DzU z 2000 r., nr 17, poz. 217),

- ?kosztów wytworzenia lub ceny nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT (tj. produktów spożywczych, z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa ?i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.), przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

Wydatki te mogą stanowić koszt na zasadach ogólnych (zob. art. 15 ustawy o CIT).

Marcin Szymankiewicz, ?doradca podatkowy

?Na rzecz organizacji z innych państw UE i EOG

Na podstawie art. 18 ust. 1j ustawy o CIT ?podatnik ma prawo do odliczenia darowizny ?na rzecz organizacji określonej w przepisach ?regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita ?Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej ?lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącej ?działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych. Warunkiem jest:

1) posiadanie przez podatnika oświadczenia ?tej organizacji, że na dzień przekazania ?darowizny była ona równoważną organizacją ?do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego ?i o wolontariacie, realizującą cele określone ?w art. 4 tej ustawy i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, oraz

2) istnienie podstawy prawnej wynikającej ?z umowy w sprawie unikania podwójnego ?opodatkowania lub z innej ratyfikowanej ?umowy międzynarodowej, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)