Albo odliczenie, albo koszt
Odliczenie jest niemożliwe, ?gdy podatnik zaliczył wartość przekazanej darowizny do kosztów uzyskania przychodów.
18.12.2014 | aktual.: 18.12.2014 03:50
Stanowi o tym art. 18 ust. 1k ustawy o CIT. W zasadzie . Gdyby jednak darowizna mogła i została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, podatnik nie miałby prawa do jej odliczenia od dochodu na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową, a także wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej. Kosztem uzyskania przychodów są jednak koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje (zob. art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy ?o CIT).
Artykuł 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT nie wyłącza zatem z kosztów podatkowych:
- ?darowizn dokonanych ?w ramach podatkowej grupy kapitałowej (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 23 kwietnia 2014 r., IPPB5/423-144/14-3/RS),
- ?wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej - maksymalnie do wysokości określonej w rozporządzeniu ministra finansów ?z 7 marca 2000 r. w sprawie określenia maksymalnej wysokości wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej, uznawanej za koszt uzyskania przychodów (DzU z 2000 r., nr 17, poz. 217),
- ?kosztów wytworzenia lub ceny nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT (tj. produktów spożywczych, z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa ?i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.), przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.
Wydatki te mogą stanowić koszt na zasadach ogólnych (zob. art. 15 ustawy o CIT).
Marcin Szymankiewicz, ?doradca podatkowy
?Na rzecz organizacji z innych państw UE i EOG
Na podstawie art. 18 ust. 1j ustawy o CIT ?podatnik ma prawo do odliczenia darowizny ?na rzecz organizacji określonej w przepisach ?regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita ?Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej ?lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącej ?działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych. Warunkiem jest:
1) posiadanie przez podatnika oświadczenia ?tej organizacji, że na dzień przekazania ?darowizny była ona równoważną organizacją ?do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego ?i o wolontariacie, realizującą cele określone ?w art. 4 tej ustawy i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, oraz
2) istnienie podstawy prawnej wynikającej ?z umowy w sprawie unikania podwójnego ?opodatkowania lub z innej ratyfikowanej ?umowy międzynarodowej, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.