Trwa ładowanie...
d2a9xeq
09-03-2017 14:30

Alior Bank chce mieć marżę odsetkową min. 4,5% i koszt ryzyka 1,9% w 2017 r.

Warszawa, 09.03.2017 (ISBnews) - Alior Bank chce utrzymać marżę odsetkową netto na poziomie 4,5% lub lekko ją poprawić w tym roku. Bank oczekuje spadku kosztu ryzyka do 1,9% z 2,1% w 2016 roku, poinformował prezes Wojciech Sobieraj.  Alior rozważa utworzenie banku hipotecznego i prowadzi analizy w tej sprawie. 

d2a9xeq
d2a9xeq

"Chcemy utrzymać lub nawet poprawić marżę odsetkową w tym roku przy utrzymaniu polityki cenowej. Na pewno nie będziemy konkurowali marżą na kredycie hipotecznym. Jesteśmy dumni z tego, że odsetek depozytów na rachunkach bieżących do całości depozytów przekroczył 50% z 37% rok wcześniej. To bardzo ogranicza nam koszty finansowania i zwiększa NIM. Dając lepszą bankowość internetową i mobilną, będziemy mogli je utrzymać na niższym poziomie" - powiedział Sobieraj podczas konferencji prasowej.

Celem Aliora na ten rok jest obniżenie kosztu ryzyka do 1,9% z 2,1% w 2016 roku. Według Sobieraja, koszt ryzyka mogłyby być niższy w tym roku niż 1,9%, ale bank musi prowadzić konserwatywną politykę w tym zakresie.

Bank oczekuje, że ze względu na wydatki jednorazowe wskaźnik koszty do dochodów połączonych banków wyniesie ok. 60%. Dla samego Alior Banku wskaźnik ten będzie oscylował wokół poziomu 45%.

Plan biznesowy banku na ten rok zakłada udzielenie klientom kredytów na kwotę 6,5 mld zł netto.

d2a9xeq

"Nasza pozycja kapitałowa jest bardzo dobra. Mamy wystarczająco dużo paliwa, aby przyrost wolumenów sfinansować kapitałem z zatrzymanych zysków" - zapewnił prezes.

Wartość kredytów udzielonych klientom przez Alior Bank wzrosła o 50% r/r do 46,3 mld zł na koniec 2016 r. Przyrost wolumenu kredytów Aliora osiągnął 6,9 mld zł netto, zaś 8,8 mld zł to wolumen udzielonych kredytów w przejętej części Banku BPH.

Sobieraj poinformował, że bank bierze pod uwagę powołanie w ramach grupy banku hipotecznego.

"Będziemy rozważali utworzenie banku hipotecznego.Patrzymy na całkowite koszty związane z emisją listów, popytem na rynkach polskim i zagranicznych. Optymizmem napawają nas wyniki, które osiągnął PKO Bank Hipoteczny, ale patrzymy na łączne koszty, łącznie z kosztami swapa. Rozważamy, liczymy, mamy powołane zespoły" - powiedział Sobieraj.

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa banku miały wartość 61,2 mld zł na koniec 2016 r.

(ISBnews)

d2a9xeq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a9xeq