Trwa ładowanie...
d1xo61j

Alior Bank ma wyłączność w negocjacjach zakupu części Raiffeisen Bank Polska

Warszawa, 21.09.2016 (ISBnews) - Alior Bank rozpoczął na zasadach wyłączności negocjacje z Raiffeisen Bank International AG w sprawie nabycia Podstawowej Działalności Raiffeisen Bank Polska (RBPL), podał Alior.

Share
d1xo61j

"W związku ze złożeniem w dniu 6 września 2016 r. przez bank oferty przeprowadzenia transakcji obejmującej nabycie przez bank od Raiffeisen Bank International AG (RBI) wydzielonej podstawowej działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska S.A. (Podstawowa Działalność RBPL), w dniu 21 września 2016 r. bank rozpoczął okres wyłącznych negocjacji z RBI w sprawie przeprowadzenia transakcji nabycia Podstawowej Działalności RBPL" - czytamy w komunikacie.

Zarząd banku zwraca uwagę, iż rozpoczęcie opisanych wyżej negocjacji z RBI nie oznacza, iż transakcja nabycia Podstawowej Działalności RBPL dojdzie do skutku, podano także.

8 września agencja Reuters podała, powołując się na nieoficjalne informacje, że ofertę na Raiffeisen Bank Polska złożyły PKO Bank Polski oraz Alior Bank. Wcześniej "Rzeczpospolita" informowała, że według jej źródeł, ofertę złożył tylko PKO BP. Reuters podał, że cena sprzedawanego banku (bez wyłączanych z niego hipotek frankowych) może sięgnąć 0,8-1 mld euro.

Oferty były przyjmowane do wtorku, 6 września. Tego dnia zostały złożone obie oferty, podała wówczas agencja. Podkreśliła przy tym, że nie jest jasne, czy były to jedyne oferty.

d1xo61j

"Rzeczpospolita" zwracała uwagę, że czasu na rozstrzygnięcia jest niewiele, ponieważ Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wymaga, by umowa regulująca podział banku (mają z niego zostać wyłączone hipoteki frankowe) i warunki transakcji została podpisana z kupującym do końca września. A kupującym ma być giełdowy bank krajowy.

Wcześniej wśród zainteresowanych Raiffeisenem wymieniano też PZU, ING BSK, Banco Santander i BGŻ BNP Paribas.

Raiffeisen Bank Polska S.A. - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A. Aktywa Grupy na koniec I półrocza 2016 r. osiągnęły poziom 54,0 mld zł. Współczynnik kapitałowy (TCR) wyniósł 15,83%, zaś współczynnik kapitału Tier 1 CET1) sięgnął 15,17% na koniec czerwca. Zysk netto grupy Raiffeisen Bank Polska wyniósł 81,5 mln zł I półroczu 2016 r.

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa banku miały wartość 40 mld zł na koniec 2015 r.

(ISBnews)

d1xo61j

Podziel się opinią

Share
d1xo61j
d1xo61j