Trwa ładowanie...
d23tu3u

Amancio Ortega

Najnowsze informacje
1.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Busdongo de Arbás, Leon, Hiszpania

d23tu3u
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Amancio Ortega to hiszpański przedsiębiorca, który jest właścicielem koncernu odzieżowego Inditex. Do Inditexu należą m.in. Zara, Stardivarius, Massimo Dutti.

Życiorys

Amancio Ortega nie pochodzi z bogatej rodziny. Urodził się w hiszpańskiej prowincji Leon jako najmłodsze z czwórki dzieci kolejowego robotnika. Kiedy miał 14 lat, przestał chodzić do szkoły i przeprowadził się wraz z rodziną do miasta La Coruna. Tam zaczął pracować w zakładzie krawieckim, gdzie nauczył się szyć ubrania.

Kiedy miał 36 lat założył swój pierwszy biznes: zakład krawiecki Confecciones Goa, który wyrabiał głównie szlafroki. Trzy lata później Amancio Ortega, wraz ze swoją pierwszą żoną Rosalią Merą, otworzył sklep Zara, który początkowo miał nazywać się Zorba. Biznes zaczął się rozwijać i w konsekwencji sklepy Zary pojawiły się w latach 80. w całej Hiszpanii, a później także w Stanach Zjednoczonych.

Obecnie Zara wchodzi w skład spółki Inditex, która liczy ponad 7 tysięcy sklepów i posiada m.in. markę Pull&Bear, Bershkę, Stradivariusa, Oysho czy Uterqüe. Ten niezwykle dochodowy biznes uczynił Amancio Ortegę najbogatszym Europejczykiem i jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Ortega inwestował również w nieruchomości. Jest właścicielem budynków m.in. w Madrycie, Chicago czy San Francisco. Wynajmuje również firmie Google 43-piętrowy biurowiec.

Majątek

Fortuna Amancio Ortegi wyceniana jest w 2017 roku na kwotę 71,3 mld dolarów, która w stosunku do roku 2016 nie zmieniła się. W skład tego majątku wchodzą w większości przychody z działalności koncernu Inditex oraz nieruchomości.

Życie prywatne

Amancio Ortega jest osobą bardzo skrytą, nie opowiada o swoim życiu prywatnym, a nawet nie pojawia się zbyt często publicznie, toteż do 1999 roku żadne jego zdjęcie nie pojawiło się w mediach. Sądzi się jednak, że Ortega, mimo tak wielkiej fortuny na koncie, żyje dość skromnie i nawet nie posiada własnego biura z prawdziwego zdarzenia.

Amancio Ortega ma dwójkę dzieci z pierwszego małżeństwa: córkę Sandrę Ortegę Mera oraz syna Marcosa Ortegę Mera. Z drugiego małżeństwa z Florą Pérez Marcote ma córkę Martę Ortegę Pérez.

Miejsce na liście najbogatszych

Amancio Ortega plasuje się na czwartej pozycji na liście najbogatszych ludzi na świecie w 2017 roku. Tuż przed nim znajduje się Jeff Bezos, założyciel koncernu Amazon, który posiada 72,8 mld dolarów majątku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23tu3u
d23tu3u
d23tu3u
d23tu3u