Trwa ładowanie...
d3cd86e

Jeff Bezos

Najnowsze informacje
2.5
(6 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Albuquerque, Nowy Meksyk, Stany Zjednoczone

Filmografia:

Star Trek: W nieznane (2016) (Przedstawiciel Gwiezdnej Floty)

d3cd86e
East News
Źródło: East News, fot: AFP/EAST NEWS

Jeff Bezos to amerykański informatyk, przedsiębiorca i filantrop. W 1994 roku założył portal handlowy Amazon.

Życiorys

Jeff Bezos, a właściwie Jeffrey Preston Bezos, urodził się w Albuquerque w Nowym Meksyku. Jego matka bardzo szybko wzięła rozwód jego z biologicznym ojcem i wyszła za Miguela Bezosa, imigranta z Kuby, który nadał mu swoje nazwisko. Mały Jeff, wraz z rodziną, przeniósł się później do Teksasu. Tam uczęszczał do szkoły podstawowej, a wakacje spędzał na ranczu dziadka.

Bezos od najmłodszych lat wykazywał zdolności techniczne i manualne, toteż po ukończeniu liceum na Florydzie rozpoczął studia na Uniwersytecie w Princeton. Zdobył tam tytuł naukowy w dziedzinie informatyki oraz elektrotechniki. Następnie zaczął pracować jako analityk finansowy oraz informatyk w samym Wall Street.

Jeff Bezos, widząc potencjał w sprzedaży produktów przez internet, postanowił założyć firmę Amazon. W tym celu wyjechał do Seattle, gdzie warunki wydawały się najkorzystniejsze. Początkowo skupiał się na sprzedaży książek w garażu wynajmowanego przez siebie domu i w tym czasie zajmował się również przygotowywaniem modelu biznesowego oraz pisaniem specjalnego oprogramowania, który obsługiwałby sklep internetowy. Oficjalne otwarcie Amazona odbyło się w 16 lipca 1995 roku.

Firma Amazon zaczęła się rozwijać w bardzo szybkim tempie. Po miesiącu firma Jeffa Bezosa sprzedawała już w 45 krajach na świecie, a po dwóch miesiącach Bezos zaczął zarabiać na niej 20 tys. dolarów tygodniowo. W 1997 roku Amazon znalazł się na giełdzie.

Szybki rozwój firmy pozwolił Jeffowi Bezosowi na poszerzenie asortymentu oraz zakresu działań firmy. Obecnie Amazon jest nie tylko gigantem sprzedaży internetowej, ale także produkuje sprzęty i udostępnia swe zasoby jako wirtualną chmurę.

Jeff Bezos jest również właścicielem The Washington Post od 2013 roku. Założył także przedsiębiorstwo Blue Origin, które zajmuje się biznesem astronomicznym.

Cytaty

  • "Jeśli chcemy mieć 20 milionów klientów, to oznacza, że chcemy mieć 20 milionów sklepów."
  • "Nie martwi mnie ktoś, kto oferuje ceny o 5% niższe. Niepokoi mnie ktoś, kto może zaoferować lepsze doznania dla klienta."
  • "Twoją marką jest to, co ludzie mówią o tobie, kiedy wyjdziesz z pokoju."
  • "Jeśli uznasz, że zaangażujesz się tylko w to, co na pewno wypali, to stracisz sporo możliwości."
  • "Oszczędność napędza innowacyjność, tak jak inne ograniczenia. Jedynym sposobem wydostania się z ciasnego pudełka jest wymyślenie sobie drogi na zewnątrz."

Majątek

Fortuna Jeffa Bezosa wyceniana jest w 2017 roku na kwotę 72,8 mld dolarów. W jej skład wchodzi oczywiście działalność koncernu Amazon, Blue Origin oraz The Washington Post.

Życie prywatne

Jeff Bezos ożenił się w 1993 roku z MacKenzie Bezos, amerykańską powieściopisarką. Małżeństwo ma czworo dzieci.

Jeff Bezos ma również dwójkę rodzeństwa: Marka Bezosa i Christinę Bezos.

Jeff Bezos uchodzi za dosyć skrytą i tajemniczą osobę, dlatego stara się chronić swoją prywatność, jednakże znany jest również ze swoich niekontrolowanych wybuchów gniewu oraz charakterystycznego, donośnego śmiechu, który według jego współpracowników ma rozbrajać, a niekiedy karać rozmówców.

Miejsce w rankingu najbogatszych

Jeff Bezos w 2017 roku uplasował się na trzeciej pozycji w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Tuż przed nim znajduje się przedsiębiorca Warren Buffett.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cd86e
d3cd86e
d3cd86e
d3cd86e