Ameryka osiągnęła kompromis
Miniony weekend przyniósł wypracowanie porozumieniami pomiędzy Republikanami i Demokratami, po przedłużających się negocjacjach. Prezydent Barack Obama ogłosił wczoraj wieczorem, że znaleziono konsensus w sprawie redukcji deficytu który uchroni USA przed niewypłacalnością.
01.08.2011 11:39
Poziom zadłużenia będzie podniesiony w dwóch etapach . Porozumienie przewiduje cięcie wydatków o 2,4 bilion dolarów oraz utworzenie specjalnego komitetu ( Joint Congressional committee), który następnie zarekomenduje oszczędności sięgające nawet 1,8 biliona dolarów.
Obecnie projekt musi być przegłosowany- do tego czasu może w dalszym ciągu utrzymywać się niepewność. Przedłużające się negocjacje i tak wprowadziły wiele nerwowości na rynki. Zeszły tydzień zakończył się bardzo słabo dla amerykańskich indeksów akcji. Jak na razie globalne rynki zareagowały dość pozytywnie wypracowany kompromis. Azjatyckie rynki akcji zwyżkowały, obserwowany był popyt na bardziej ryzykowne aktywa. Pod presją znalazły się jen i frank szwajcarski. Na rynku krajowym złoty powili odrabia piątkowe straty. Dodatkowo naszą walutę wspiera dzisiejszy lepszy od oczekiwań odczyt indeks PMI dla Polski, który wzrósł do 52,9pkt. w lipcu.
Uwaga w dniu dzisiejszym będzie skupiona na wyniku głosowania w Kongresie nad weekendowym porozumieniem. Ponadto w cieniu tego wydarzenia pozostają istotne publikacje makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki zaplanowane na ten tydzień: raport z rynku pracy oraz indeks ISM. Analitycy spodziewają się spadku indeksu ISM dla sektora przemysłowego w lipcu do 54,9pkt. Z 55,3pkt. Ponadto prognozowany jest wzrost liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 91tys. , co byłoby dość optymistycznym odczytem w porównaniu do poprzednich danych.
EURPLN
Poprawa nastrojów na rynkach światowych przyczyniła się do umocnienia naszej krajowej waluty. Para EURPLN kontynuowała spadki w rejon wsparcia na poziomie 3,98 wynikającego ze zniesienia 61,8% całości fali wzrostowej z okolic 3,9260. Jak na razie para odbiła się od tego poziomu i najprawdopodobniej w oczekiwaniu na wynik głosowania w USA nie przełamie tego poziomu. Silnym oporem pozostaje rejon 4,0150-4,02.
EURUSD
Eurodolar na chwilę powrócił powyżej poziomu 1,44, jednak nie zdołał się tam na trwałe utrzymać. Do czasu braku informacji o przegłosowani ugody dolara może pozostawać pod presją sprzedających. Silnym wsparciem pozostaje rejon 1,4250-1,4270. W lipcu Indeks PMI dla sektora przemysłowego w strefie euro spadł do poziomu 50,4pkt., jednak odczyt ten był zgodny z oczekiwaniami, co nie miało większego wpływu na kurs eurodolara.
GBPUSD
GBPUSD sukcesywnie znajduje się na coraz wyższych poziomach cenowych. Silny geometryczny opór znajduje się na poziomie 1,6540- tam przebiega zniesienie 78,6% Fibo , a także w tym rejonie znajduje się czerwcowe maksimum lokalne. Notowania w dalszym ciągu utrzymują się powyżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, co w średnim terminie powinno sprzyjać funtowi. Silne wsparcie wyznaczają okolice 1,6250.
USDJPY
Zeszłotygodniowy niepokój wokół kwestii zadłużenia USA sprowadził notowania USDJPY w okolice ciut poniżej poziomu 77 jenów za dolara. Tym samym Para USDJPY zbliżyła się w okolice historycznego minimum. Przegłosowanie projektu podnoszącego limit zadłużenia w USA powinno przyczynić się do odreagowania na tej parze. Najbliższy opór wyznacza poziom 78,10.
Anna Wrzesińska