Trwa ładowanie...

Amerykańskie miasteczko wprowadza zakaz sprzedaży wody w plastikowych butelkach

Concord w stanie Massachusetts, jako pierwsze miasto w USA wprowadziło zakaz sprzedaży wody w plastikowych butelkach. Regulacja, która weszła w życie z początkiem 2013 r. obejmuje wodę niegazowaną w butelkach o pojemności jednego litra i mniejszej.

Amerykańskie miasteczko wprowadza zakaz sprzedaży wody w plastikowych butelkachŹródło: Jupiterimages
d2mtxff
d2mtxff

Celem zakazu jest zachęcenie mieszkańców do picia wody z kranu oraz zmniejszenie problemu zanieczyszczenia odpadami plastikowymi - informuje portal businessinsider.com.

Według organizacji Ban the Bottle, promującej zakaz sprzedaży wody w jednorazowych plastikowych butelkach, produkcja butelek plastikowych stosowanych w USA pochłania 17 mln baryłek ropy rocznie. Taka ilość surowca pozwoliłaby napędzić 1 mln 300 tys. samochodów przez cały rok. W ramach recyklingu odzyskuje się tylko 23 proc. najmniejszych butelek plastikowych.

Z zakazu wyłączone są inne napoje sprzedawane w butelkach. Może on być również zniesiony w sytuacji awaryjnej, gdy pogorszeniu ulegnie, jakość wody w kranie - czytamy na oficjalnej stronie miasta.

Pierwsze naruszenie zakazu będzie skutkować ostrzeżeniem, za drugie grozi 25 dolarów grzywny, a za każde następne kara w wysokości 50 dolarów.

d2mtxff

O skuteczności zakazu sprzedaży wody w plastikowych butelkach sceptycznie wypowiadają się niektórzy mieszkańcy Concord. - Miasta są na tyle blisko siebie, że ludzie mogą przejść się dwie minuty i kupić je w Acton lub Bedford. Nie sądzę, by to cokolwiek pomogło - twierdzi Jenny Fioretti, cytowana przez Huffington Post.

Concord liczy 17,7 tys. mieszkańców. Miasto wchodzi w skład aglomeracji wielkiego Bostonu.

Jan Bolanowski

d2mtxff
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mtxff