Analitycy: mniej transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych

W pierwszej połowie 2012 r. spadła liczba transakcji zawartych na rynku nieruchomości komercyjnych oraz ich wartość - wynika z danych analityków. Ich zdaniem przed inwestowaniem w nieruchomości kupujących powstrzymuje niska płynność takich transakcji.

Analitycy: mniej transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych
WP.pl/Konrad Żelazowski

W pierwszej połowie 2011 r. na rynku nieruchomości komercyjnych doszło do 16 transakcji, a w pierwszej połowie 2012 r. - do 13 transakcji, czyli o prawie 19 proc. mniej. Wartość transakcji spadła o 0,4 proc. z 949,5 mln euro do 945,8 mln euro. - wynika z raportu "Marketbeat Polska - Jesień 2012", przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield.

Ok. 57 proc. wartości wszystkich transakcji przypadło na sektor handlowy, 31 proc. - na biurowy, a 12 proc. - magazynowy.

Największą transakcją na rynku nieruchomości handlowych w pierwszej połowie 2012 r. było przejęcie 77 proc. udziałów w warszawskim kompleksie biurowo-handlowym Złote Tarasy przez Unibail-Rodamco. Natomiast znaczącą transakcją na rynku nieruchomości biurowych był zakup przez PZU Asset Management II fazy gdańskiego kompleksu Arkońska Business Park za ok. 25 mln euro.

- O ile rentowność inwestycji w nieruchomości jest wyraźnie wyższa niż np. w obligacje najsilniejszych gospodarek strefy euro, o tyle ich relatywnie niska płynność powstrzymuje kupujących od inwestycji - podkreślił dyrektor grupy rynków kapitałowych z Cushman & Wakefield Wojciech Pisz.

Na rynku biurowym w pierwszym półroczu br. odnotowano wzrost liczby transakcji najmu, a w najbliższych latach przewiduje się znaczny wzrost podaży. Np. w Warszawie rośnie podaż i popyt, a czynsze są stabilne - podkreślili analitycy. Wysokość czynszów utrzymała się wobec pierwszego półrocza u.br. i w najlepszych lokalizacjach w centrum Warszawy dochodzi do 26,50 euro za m kw. miesięcznie, a w przypadku najlepszych obiektów poza centrum mieści się w przedziale 14-16,50 euro za m kw.

Analitycy przewidują, że w najbliższych dwóch latach nadal będzie rosła podaż w centrach handlowych. W budowie jest 800 tys. m kw. powierzchni, a inwestorzy planują kolejne 600 tys. m kw. Najwyższe czynsze dla najlepszych centrów handlowych w Warszawie utrzymują się na poziomie 75-83 euro za m kw. miesięcznie oraz 35-39 euro za m kw. miesięcznie w pozostałych aglomeracjach. W miastach średniej wielkości to średnio 23-27 euro za m kw. miesięcznie.

W pierwszej połowie 2012 r., w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego, spadła wartość zawartych umów na rynku magazynów. Wzrosła podaż, a liczba pustostanów spadła. W najbliższych latach analitycy prognozują rozwój rynku magazynowego we wschodniej Polsce. Najwyższe czynsze za wynajęcie magazynu notowane są nadal w miejskiej strefie Warszawy - 4,50-5,80 euro za m kw. miesięcznie, a najniższe w Polsce centralnej - 2,65-3,95 euro za m kw. miesięcznie i na przedmieściach stolicy - 2,65-4,00 euro za m kw. miesięcznie.

Według prognozy firmy doradczej Savills, wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych do końca roku wyniesie między 2 a 2,5 mld euro i będzie porównywalna z 2011 r. Zdaniem analityków choć wartość transakcji w pierwszej połowie 2012 r. była niższa od odnotowanej w pierwszej połowie 2011 r., Polska pozostaje głównym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej i najprawdopodobniej utrzyma tę pozycję. To efekt wzrostu aktywności krajowych inwestorów oraz utrzymującej się popularności Polski wśród inwestorów zagranicznych. Do najbardziej aktywnych należą inwestorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.

Jak podała z kolei firma doradcza CBRE, Polska jest na trzecim miejscu w Europie wśród najbardziej aktywnych rynków pod względem budowy centrów handlowych - w pierwszej połowie 2012 r. oddano w naszym kraju do użytku 140 tys. m kw. nowych powierzchni handlowych. Zdaniem specjalistów na polskim rynku powierzchni magazynowych widać oznaki stopniowego ożywienia. W pierwszej połowie 2012 r. oddano do użytku 305 tys. m kw. nowych powierzchni magazynowych, czyli dwa razy tyle, co w tym samym okresie ubiegłego roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)