Trwa ładowanie...
emerytury w polsce
03-05-2016 14:06

Andrzej Duda: w nowej konstytucji muszą być wzmocnione zapisy dotyczące emerytur

W przyszłej konstytucji muszą być wzmocnione także zapisy dotyczące świadczeń emerytalnych - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, które odbyły się we wtorek na Placu Zamkowym w Warszawie.

Andrzej Duda: w nowej konstytucji muszą być wzmocnione zapisy dotyczące emeryturŹródło: PAP, fot: PAP/Jacek Turczyk
d1yv4ai

- Jak to się stało, że w obliczu konstytucji, która teoretycznie o tym mówi, w obliczu Trybunału Konstytucyjnego, który teoretycznie ma bronić konstytucyjnych praw obywatelskich, podwyższono Polakom wiek emerytalny i nie mieli tu żadnej ochrony? Jak napisano tę konstytucję i jak jej strzeżono, skoro coś takiego było możliwe i uznane za konstytucyjnie legalne? - pytał Duda.

Jak podkreślił prezydent, "suweren ma przede wszystkim głos, a oczekiwania społeczne to oczekiwanie spokojnego życia, to oczekiwanie bezpieczeństwa, także bezpieczeństwa socjalnego".

- Jak to się stało, że w aspekcie tej konstytucji, która przecież mówi o pracownikach, tylu ludzi znalazło się poza ochroną kodeksu pracy, poza zabezpieczeniem podstawowych praw służących pracownikowi, służących robotnikowi? - mówił prezydent.

d1yv4ai

Jak dodał, dziś, po prawie 20 latach funkcjonowania tej konstytucji, można powiedzieć, że "to konstytucja czasu przejściowego, nie wszystko udało się w niej na pewno dobrze uregulować, ale nie wolno nam nad tym przejść do porządku dziennego".

- My powinniśmy to naprawić, powinniśmy to naprawić po spokojnej debacie, po rozpatrzeniu wszystkiego, co przez te 20 lat miało miejsce, po rozpatrzeniu tego, co to znaczy silne państwo, silne siłą swoich obywateli, silne ich poczucie bezpieczeństwa i gwarantujące im to bezpieczeństwo - powiedział prezydent.

Zaapelował, by Konstytucja 3 maja, jej twórcy, "ich odwaga i zrozumienie dla istoty spraw państwowych" stały wzorem uczciwego i rzetelnego prowadzenia spraw publicznych.

d1yv4ai
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yv4ai