Trwa ładowanie...
d1urejr

Andrzej Olszewski

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Andrzej Olszewski jest polskim biznesmenem działającym w branży farmaceutycznej. Razem z żoną stworzył jedną z największych w Polsce spółek zajmujących się dystrybucją farmaceutyków i produktów higienicznych.

Życiorys

Andrzej Olszewski urodził się w 1949 roku w Jaworznie. Ukończył katowicką Akademię Wychowania Fizycznego. Jako nastolatek grał w Fabloku, lokalnej drużynie piłki nożnej. Był nauczycielem wychowania fizycznego oraz trenerem sportowego klubu młodzieżowego w Jaworznie. Następnie Andrzej Olszewski pracował w Katowickim Zrzeszeniu Węglowym i jako kierownik działu wypoczynku i sportu organizował górnikom oraz ich rodzinom wczasy i imprezy sportowe. W latach 1986-1989 Andrzej Olszewski pełnił funkcję zastępcy dyrektora Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit w Lędzinach.

Pod koniec lat 80. Andrzej Olszewski postanowił założyć własną działalność gospodarczą. Początkowo chciał inwestować w szklarnie, jednak wykształcenie żony, farmaceutki Zyty Olszewskiej, skłoniło go do uruchomienia sieci aptek.

W 1990 roku małżeństwo Olszewskich posiadało dwie apteki, w Tychach i Jaworznie. Zyta Olszewska odpowiedzialna była za ich prowadzenie, natomiast do Andrzeja Olszewskiego należało ich zaopatrzenie. To jednak na początku lat 90. było utrudnione, ponieważ monopol na dystrybucję farmaceutyków miała spółka państwowa, Cefarm.

W 1993 roku, po rozszerzeniu sieci aptek, Andrzej Olszewski wraz z żoną założyli przedsiębiorstwo kapitałowe Farmacol z siedzibą w Katowicach. W 1999 roku firma Olszewskich weszła na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. W latach 1999-2002 Olszewscy nabyli udziały większościowe Cefarmów Kielce, Szczecin, Warszawa i Wrocław oraz kilku mniejszych hurtowni farmaceutycznych.

Farmacol zajmuje obecnie trzecie miejsce na polskim rynku hurtowni farmaceutycznych (20 proc. udziału), za firmą Neuca Kazimierza Herby oraz Pelionem Jacka Szwajcowskiego. Posiada kilka hurtowni oraz 190 aptek, gdzie prowadzi handel detaliczny. Spółka warta jest około 5 miliardów złotych.

Majątek

Majątek Andrzej Olszewskiego oraz jego żony szacowany jest na 1,089 miliarda złotych. Małżeństwo posiada 50,2 proc. akcji w spółce Farmacol, co daje im 63 proc. głosów podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Do Olszewskich należy także zarządzany przez Farmacol hotel Belweder w Ustroniu.

Poza tym Andrzej Olszewski jest prezesem zarządu w firmie finansowej Prometeusz SPV1 Sp. z o.o., a także zasiada w radzie nadzorczej spółek OptiInvest, Farmateka i Silesian Pharma.

Ranking najbogatszych Polaków

W rankingu najbogatszych Polaków Andrzej Olszewski pojawia się wraz z żoną. Ich wspólny majątek szacowany jest na ponad miliard złotych, co daje parze 26. pozycję na liście w 2017 roku. To ogromny awans, ponieważ jeszcze rok wcześniej Olszewscy zajmowali w zestawieniu 44. miejsce z dobytkiem wartym 647 milionów.

W rankingach Andrzej i Zyta Olszewscy są obecni od 2002 roku, gdzie pojawili się na 65. pozycji, a ich majątek szacowano na 183 miliony złotych.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1urejr
d1urejr
d1urejr
d1urejr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj