Apartamenty senioralne, czyli emerytura w otoczeniu przyjaciół.
Nam, ludziom żyjącym i pracującym na wysokich obrotach, problemy zdrowotne i ograniczenia wynikające z wieku wydają się często czymś nierealnym lub odległym. Jeszcze mniej rzeczywista zdaje się nam, otoczonym rodziną i przyjaciółmi, wizja samotności. A jednak, samotność to częsta społeczna przypadłość osób w podeszłym wieku, na którą istnieje jednak antidotum.
31.07.2018 | aktual.: 02.08.2018 13:41
Bycie samotnym nie leży w ludzkiej naturze. Funkcjonowanie w otoczeniu innych ludzi buduje w nas poczucie przynależności, ale też wartości. Co więcej, relacje z innymi są nam wręcz niezbędne do zdrowego funkcjonowania.
Według badań, osoby samotne mają często kłopoty ze snem, a co za tym idzie gorzej się regenerują, są częściej zmęczone i mają wyższe ciśnienie krwi. Samotność wpływa także na poziom stresu, nieradzenia sobie z lękami oraz poczuciem pustki. Trudniej im racjonalizować życiowe sytuacje i odnajdować poczucie sensu życia, dlatego są aż o 80 proc. bardziej narażone na depresję.
Grupą społeczną w Polsce, najbardziej narażoną na samotność są osoby starsze. Wielokrotnie owdowiałe, bezdzietne lub, których dzieci mieszkają w innych miastach bądź za granicą. W przypadku seniorów kwestia samotności, przez wzgląd na ograniczenia fizyczne, wypływające z wieku, może zagrażać bezpośrednio życiu i zdrowiu. Upadek na śliskiej posadzce, może oznaczać godziny bez pomocy dla obolałej starszej osoby, która nie może ruszyć się z miejsca, czy nawet zadzwonić po pogotowie.
Starsze osoby często stają się także więźniami we własnych mieszkaniach. Pokonywanie kolejnych stopni na schodach, prowadzących na wysokie piętro, oznacza nadludzki wysiłek. Utrudnione stają się zakupy, wizyty u lekarza, czy spotkania ze znajomymi. Prognozy społeczne pokazują jasno: seniorów jest coraz więcej, a ich dzieci wielokrotnie borykają się z trudnościami, związanymi z zapewnieniem im bezpieczeństwa i najlepszej opieki.
Osoby w podeszłym wieku, które mieszkają samotnie, potrzebują specjalnych warunków i udogodnień. W Polsce coraz popularniejsza staje się idea assisted living. Pierwsze osiedle apartamentów senioralnych w Polsce zostało wybudowane w 2016 roku pod Warszawą przez firmę Senior Apartments. Oferta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i wszystkie apartamenty zostały wynajęte. Są one zaprzeczeniem domów opieki, kojarzonych często z ubezwłasnowolnieniem. Atutem mieszkania na osiedlu senioralnym jest nienachalne, ale niezawodne wsparcie w codziennych sprawach oraz łatwy dostęp do usług opiekuńczych i medycznych. Dla mieszkańców przygotowana jest także szeroka oferta aktywności. Mogą oni także spędzać radosny czas z osobami w ich wieku, nawiązywać przyjaźnie i żyć samodzielnie bez poczucia osamotnienia.
Zakup apartamentu senioralnego to także okazja do bezpiecznego zainwestowania. Zanim nasz bliski senior zdecyduje się na przeprowadzkę lub my sami postanowimy przejść na zasłużoną emeryturę i zamieszkać w apartamencie idealnie dostosowanym do naszego wieku, możemy czerpać zyski z jego wynajmu, na stałym gwarantowanym poziomie minimum 5% rocznie.
Więcej informacji znajdziesz też na:
apartamentysenioralne.pl
facebook.com/seniorapartmentspoland
Senior Apartments Sp. z o.o.
Ul. S. Moniuszki 1A, 00-014 Warszawa