Apel Inspekcji Pracy do rolników o ostrożność przy żniwach

Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku zaapelował do rolników o ostrożność
przy zbliżających się pracach polowych w trakcie żniw. Zaleca przegląd stanu maszyn rolniczych, ale
też zapewnienie opieki dzieciom, by nie przebywały podczas żniw na polach.

Apel Inspekcji Pracy do rolników o ostrożność przy żniwach
Źródło zdjęć: © Stock

12.07.2012 | aktual.: 12.07.2012 09:15

Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku zaapelował do rolników o ostrożność przy zbliżających się pracach polowych w trakcie żniw. Zaleca przegląd stanu maszyn rolniczych, ale też zapewnienie opieki dzieciom, by nie przebywały podczas żniw na polach.

"(...) każdy rolnik, obojętnie jaki będzie plon, powinien zadbać o to, aby żniwa przebiegły bezpiecznie dla niego i członków jego rodziny" - napisał w apelu opublikowanym w środę na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku Marek Aleksiejuk.

Wzorem lat ubiegłych, w lipcu i sierpniu pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy będą odwiedzać wybrane gospodarstwa rolne, by doradzać w sprawie zachowania bezpieczeństwa podczas prac na wsi.

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w 2011 roku w Podlaskiem odnotowano w trakcie żniw 30 wypadków, do których wzywane było pogotowie ratunkowe. 2 osoby zginęły, kilkanaście osób wskutek odniesionych obrażeń zostało inwalidami. Wśród poszkodowanych było troje dzieci - wynika z danych Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku.

"Przyczyną największej liczby wypadków było przewożenie pasażerów w miejscach niebezpiecznych, takich jak: przyczepy załadowane i puste, błotniki, stopnie wejściowe czy belki maszynowe ciągników, dyszle przyczep i pomosty kombajnów" - poinformował Aleksiejuk. Do wielu urazów palców czy całych rąk doszło w trakcie usuwania awarii sprzętu rolniczego, zwłaszcza podczas pracy pras rolujących.

Inspektorzy pracy przypominają, że aby unikać wypadków i ich skutków, należy przede wszystkim zadbać przed żniwami o dobry stan techniczny kombajnów, pras; sprawdzić, czy sprzęt ma założone odpowiednie osłony. Zaleca się, by nie dokonywać napraw na polu. Specjaliści od bezpieczeństwa apelują również o właściwy przewóz osób. Przypominają, że nie wolno przewozić osób na maszynach rolniczych. Przypominają również o zakazie pracy pod wpływem alkoholu czy o konieczności osłaniania głów osób pracujących na słońcu.

Inspektorzy pracy proszą, by szczególną opieką otoczyć dzieci i młodzież do 15. roku życia. Zalecają, by dzieci zostawały w domu pod opieką dorosłych, a jeśli już ich pomoc jest w gospodarstwie niezbędna, "to tylko przy takich pracach, które mogą wykonać ze względu na swoje warunki fizyczne i psychiczne". "Nie powinny one samodzielnie obsługiwać ciągnika i innych maszyn rolniczych, np. kombajnu, dźwigać ciężarów i pracować na wysokości, np. przy załadunku i rozładunku słomy" - apeluje inspektor pracy.

"Podjęte działania zapobiegawcze pozwolą uniknąć wypadków przy pracach żniwnych" - napisano w apelu.

Białostocki oddział Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) nie ma wyodrębnionej w statystykach konkretnej liczby wypadków, do których doszło w trakcie żniw. Zbierane są dane o wypadkach z udziałem konkretnych maszyn i urządzeń. Np. z udziałem kombajnów zbożowych w 2011 roku było w regionie 231 wypadków. Najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem ciągników rolniczych.

Źródło artykułu:PAP
pipwypadki w pracyinspekcja pracy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)