Trwa ładowanie...
dziedziczenie
02-05-2013 08:54

Apel o zmianę przepisów ws. dziedziczenia długów

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski zaapelowało do ministra sprawiedliwości o zainicjowanie zmian w kodeksie cywilnym, które skuteczniej chroniłyby gminy dziedziczące cudze długi - informuje "Dziennik Polski".

Apel o zmianę przepisów ws. dziedziczenia długówŹródło: WP / Jan Kaliński, fot: WP / Jan Kaliński
d3qbdz0
d3qbdz0

Gdy krewni odmawiają przyjęcia zadłużonego spadku, przechodzi on na rzecz gminy. Teoretycznie gminy odpowiadają tylko za długi do wartości przejętego wraz ze spadkiem majątku. Nawet gdyby trzymano się tej zasady, i tak przejmowanie spadków, których nie chcą przyjąć krewni zmarłego, to poważny kłopot.

Przejęty majątek to często nieruchomości z obciążoną hipoteką, na które trudno znaleźć nabywcę. Gminy muszą więc spłacić długi, a zostają im niepotrzebne nieruchomości, które są dodatkowym obciążeniem.

"Główne wątpliwości budzi sposób prowadzenia egzekucji wobec gmin" - napisał do ministra sprawiedliwości Kazimierz Barczyk, przewodniczący SGiPM.

Według niego "obowiązująca regulacja jest co prawda korzystna dla wierzycieli, jednak w sytuacji ograniczonych możliwości finansowych niektórych gmin egzekucja w formie zajęcia rachunku bankowego gminy może negatywnie wpływać na wykonywane zadania publiczne".

d3qbdz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qbdz0