Apetyt na ryzyko podtrzymany
Dobre nastroje utrzymują się od początku tego tygodnia. Najwyraźniej inwestorzy mają nadzieję, że wobec dość sceptycznych opinii, środowy szczyt UE może okazać się przełomowy jeśli chodzi o kwestie rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w Europie. Zauważalny był wzrost apetytu na ryzyko.
25.10.2011 11:04
Dobre nastroje utrzymują się od początku tego tygodnia. Najwyraźniej inwestorzy mają nadzieję, że wobec dość sceptycznych opinii, środowy szczyt UE może okazać się przełomowy jeśli chodzi o kwestie rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w Europie. Zauważalny był wzrost apetytu na ryzyko.
Taniał dolar amerykański i jen japoński. Pomimo, że euro na początku sesji europejskiej znalazło się pod presją sprzedających, to w dalszej części dnia europejska waluta ponownie zaczęła się umacniać. Poranna wyprzedaż euro mogła być spowodowana korektą wcześniejszych silnych wzrostów, a także rozczarowującymi danymi z Europy, które pokazały, że aktywność gospodarcza w strefie euro jest ograniczona. Wstępne odczyty wskaźników PMI ze strefy euro i Niemiec wskazywały na wyraźne pogorszenie koniunktury. Poza nieoczekiwanym wzrostem indeksu PMI z sektora usług w Niemczech, pozostałe odczyty znalazły się poniżej bariery 50pkt. Nie przeszkodziło to jednak eurodolarowi w dalszej części dnia ustanowić nowego maksimum lokalnego na poziomie 1,3955.
Na rynkach widać uspokojenie nastrojów przed środowym szczytem. To pomaga walutom krajów rynków wschodzącym, w tym złotemu. Ponadto w dniu dzisiejszym opublikowane zostały lepsze dane na temat sprzedaży detalicznej. We wrześniu sprzedaż wzrosła o 11,4% w skali roku (wobec prognozowanych +9,9%), zaś licząc miesiąc do miesiąca zwiększyła się o 1,3%. Najprawdopodobniej jednak nasza krajowa waluta będzie zachowywała się dość stabilnie w oczekiwaniu na jutrzejszy wynik głosowania w niemieckim parlamencie nad wzmocnieniem siły EFSF.
Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym mamy sporo danych z Kanady. Oprócz sprzedaży detalicznej, gdzie prognozowany jest wzrost w sierpniu, poznamy decyzje Banku Kandy w sprawie stóp procentowych. Analitycy oczekują, że stopa referencyjna zostanie trzymana na niezmienionym poziomie 1,0%, mając na uwadze globalne spowolnienie gospodarcze. Prawdopodobnie zostaną również obniżone prognozy dla wzrostu gospodarczego, jednak wobec słabego sentymentu do waluty amerykańskiej, CAD może nadal kontynuować umocnienie. Ponadto odbicie na rynku surowców powinno sprzyjać realizacji takiego scenariusza. Oprócz kanadyjskich danych, poznamy indeks Richmond Fed oraz indeks zaufania konsumentów z USA.
EURPLN
Notowania euro złotego znajdują się blisko dolnego ograniczenia kanału wzrostowego na wykresie godzinowym. Jak na razie para broni wsparcia w rejonie 4,35, jednak od wczoraj wszelkie wzrosty na EURPLN są bardzo ograniczone. Najbliższy opór wyznacza linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych na poziomie 4,38.
EURUSD
Eurodolar nie naruszył wczoraj strefy wsparcia w rejonie 1,38-1,3820 co było symptomem do powrotu do ruchu wzrostowego. Para ustanowiła nowe maksimum lokalne i obecnie handlowana jest nieco poniżej ostatnich szczytów. Na wykresie godzinowym krótkoterminowa linia trendu wyznacza wsparcie na poziomie 1,3880. Z technicznego punktu widzenia należy oczekiwać testy strefy 1,3980-1,4022 w najbliższych godzinach, która wyznacza silny rejon oporu. Z kolei w przypadku zejścia poniżej 1,3880 możliwy jest ponowny powrót w okolice 1,3800.
GBPUSD
GBPUSD ustanowił nowe lokalny szczyt, jednak impet ruchu wzrostowego wyraźnie osłabł. Para testowała wczoraj okolice 1,60, jednak nie udało się podejść tuz poniżej oporu na poziomie 1,6058. Najbliższe wsparcie to rejo 1,5940-1,5950. Uspokojenie sytuacji na rynkach powinno sprzyjać kontynuacji wzrostów na tej parze. Ocylator William’s (24) znajduje się w strefie wykupienia, jednak nie wygenerował sygnału sprzedaży.
USDCAD
USDCAD powrócił do długoterminowego trendu spadkowego, a o sile trendu świadczy to, że korekta zatrzymała się poniżej oporu w postaci zniesienia 38,2% Fibo całości spadków. Obecnie techniczny obraz rynku wskazuje na kontynuacje umocnienia CADa do poziomu 0,9886, gdzie wsparcie wyznacza zniesienie geometryczne 61,8% całości ruchu korekcyjnego. Silnym oporem pozostaje rejon 1,02-1,0220.
Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl